Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Závěr #smss11: FB Newsfeed optimalizace a tipy pro videoblogging

Jak optimalizovat obsah na Facebooku, aby se mu dobře dařilo v newsfeedu vašich fanoušků? A jak na videoblogging? Přečtěte si závěrečný díl seriálu ze Social Media Success Summitu, který představuje jedny z nejatraktiv­nějších a nejaktuálnějších prezentací.

STEVE GARFIELD: How to Create On-the-Fly Videos to Enhance Your Social Media Content

Obyčejný blogging vám přijde nuda, zkuste video blogging. Steve Garfieldpro vás odhalil jednoduché tipy a nástroje, které můžete použít. Tak nažhavte kamery a staňte se online video hvězdou.

1. Pořiďte si kameru

Nemusíte vyhazovat horentní sumy za vybavení. Na trhu jsou kvalitní a poměrně levné kamery, které vám pro začátek postačí. Dobře poslouží i webkamery nebo mobilní telefony, jejichž výhodou je, že je máte pořád při sobě.

2. YouTube a Facebook

Asi nemusíme připomínat, že video se dá jednoduše šířit pomocí YouTube. Videa můžete nejen vkládat, ale i rovnou nahrávat, čímž ušetříte čas. Stejně jako YouTube můžete využít i Facebook.

3. Live streaming přes webovou stránku

Live streaming je skvělá věc, protože probíhá živě. Tuto službu nabízí např. stránky Ustream a Livestream. Až video nahrajete, získáte url, kterou můžete rozeslat svým přátelům. Zároveň můžete video vložit na svůj blog pomocí kódu. Obě webové služby jsou zdarma.

4. Live streaming pomocí aplikace

Existují i aplikace, které si můžete stáhnout. Ustream nabízí rovnou dvě: zdarma Ustream Producer app nebo Ustream Producer Pro app, který má více možností, ale musíte si za něj připlatit (199 $). Ani Livestream není pozadu a nabízí Procaster. Nebo zkuste Wirecast 4, který dokonce umožňuje 3D efekty. Steve doporučuje používat jednu z těchto aplikací, protože kvalita videa je lepší, než když využíváte webové služby.

5. Live streaming přes mobil

Díky živému vysílání z mobilu se můžete podělit o jedinečné okamžiky, ke kterým se třeba i jen náhodně nachomýtnete. Výhodnou je, že můžete poslat tweet se zprávou, že se chystáte vysílat online. Vyhledejte si více o softwaru Qiknebo opět zkuste Ustream Broadcaster. Během živého vysílání je lepší být připojený přes Wi-Fi, aby přenos videa byl kvalitní. Dále Steve radí: „Pracujte s publikem během natáčení. Ptejte se jich, co chtějí vidět a splňte jim jejich přání. Můžete si tak užít hodně legrace.“

6. Přímé sdílení z iMovie

Dalším šikovným nástrojem je iMovie, který má spoustu užitečných funkcí. Patří mezi ně napojení na Facebook, Vimeo nebo dokonce na CNN iReport. Třeba zaujmete producenta CNN, který uveřejní vaše video na CNN.com nebo přímo v televizi. Kdo by si nechal takovou příležitost ujít? V současnosti se napjatě očekává, až Apple uvede nejnovější verzi Final Cut Pro 10. Také můžete využít Adobe Premiere.

7. Odpovídejte na otázky

Vytvořte si profil na VYou, kde vám mohou lidé písemně klást otázky a vy jim pomocí videa odpovídáte. Tato komunikace vám umožní pružně reagovat na věci, které vaše posluchače pálí.

8. Interview

Hledáte nástroj, který vám umí vytvářet rozhovory, i když každý z aktérů je na jiném místě? Zkuste Wetoku. Po přihlášení získáte přihlašovací kód, který zašlete mailem člověku, se kterým chcete dělat rozhovor. Natočené video má obrazovku rozdělenou na dvě části. Vlevo jste snímáni vy a vpravo váš partner. Video po nahrání můžete uložit a následně pomocí kódu šířit, kam budete chtít.

9. Video Sociální sítě

Stejně jako na Facebooku i pomocí Socialcamjste v kontaktu se svými přáteli. Jen nekomunikujete písemně, ale pomocí videí. Na „zdi“ se vám tak objevují video zprávy, které si můžete prohlédnout a zjistit tak, co zrovna váš přítel dělá.

10. YouTube Create

Pomocí Stupeflix můžete namixovat video, obrázky i text dohromady. Výslednou koláž můžete vyvěsit na YouTube. Když chcete vytvářet videa, ale nemáte nebo nechcete použít kameru, zkuste Xtranormal a vytvořte si kreslený film. Podobného výsledku docílíte i pomocí GoAnimate.

Stevův video blogging začal jako experiment v roce 2004, když si řekl proč nezkusit v té době už velice populární blogging trochu jinak. Všechno to odstartovalo krokem do neznáma. Od té doby videoblogging urazil veliký kus cesty. O jeho potenciálu svědčí i rozvoj nástrojů, které videoblogging podporují. Dnes Steve učí lidi jak zacházet s video blogem, aby byl reální a autentický. Pokud vám nestačil tento článek, další inspiraci najdete v jeho knize Get Seen nebo v jeho TV show.

Mari Smith: Facebook News Feed Optimization: How to Dramatically Increase Your Visibility and Engagement

Facebook roste raketovou rychlostí. Dnes má 677 milionů uživatelů a přes neuvěřitelných 30 milliard různých druhů obsahu je sdíleno každý měsíc! News Feed, který je klíčem k úspěchu, si Facebook možná nechá i patentovat. Díky Mari pronikneme do tajů Facebook News Feed optimalizace neboli jak udělat váš obsah v tomto chaosu viditelný pro fanoušky. Je to tak zlomové, že Mari to dokonce přirovnává k novému SEO.

Demystifikace News Feedu

Většina lidí nijak neupravuje nastavení News Feedu, protože mnohdy ani neví, že to jde. Základní nastavení spočívá ve výběru mezi Hlavními (Top News) a Nejnovějšími příspěvky. Příspěvky můžete ale také filtrovat, a to když rozklikneme malou šipečku u Nejnovějších příspěvků. Můžete si tak nastavit, aby se vám zobrazovaly jen stránky nebo vámi vybrané možnosti.

[caption id=„attachmen­t_4610“ align=„aligncenter“ width=„306“ caption=„Nastavení Newsfeedu“]Nastavení Newsfeedu[/caption]

Nesmíme zapomenout ani na mobily, které k přístupu na Facebook aktivně využívá přes 250 milionu uživatelů a jejichž aktivita je dvakrát větší. Nastavení News Feedu ve smartphonech může být jinak. Například v iPhonech je News Feed automaticky seřazen podle aktuálnosti, vidíme tedy Nejnovější příspěvky.

EdgeRank

Každý obsah na Facebooku, ať už byl vytvořen osobním profilem nebo stránkou, prochází filtrem, jehož základem je tzv. EdgeRank. Hlavní příspěvky (Top News) se zobrazují na zdi podle algoritmu. Facebook vybírá příspěvky tak, aby pro vás byly důležité. Předurčujícím je váš vztah s danou osobou a vaše interakce na danou stránku.

Přesný algoritmus je utajen a zná ho snad jen Mark Zuckerberger, ale základem je tzv. skóre přitažlivosti (affinity score) neboli vztah, který mají fanoušci k obsahu uveřejněnému stránkou (nejen vztah mezi stránkou a fanouškem). Dalším komponentem je váha, která závisí na typu obsahu, který uveřejňujete. Posledním kritériem je aktuálnost, neboli před jakou dobou byl příspěvek vytvořen.

Je velmi důležité uvědomit si, že Edge skóre nemůžete zlepšit se všemi fanoušky najednou, protože každý fanoušek má vlastní skóre s každým obsahem, který uveřejníte. Výše skóre závisí, jak často fanoušek s vámi interaguje.

Nenechme si nic ujít

Facebook má nastavený limit, kolik lidí můžete vidět. Kolem tohoto nastavení Facebook poměrně mlží a někdy ho změní, až by vám dal vědět. V poslední době byla hranice stanovena na 300. Když přihlédneme ke skutečnosti, že obyčejný uživatel Facebooku má kolem 130 přátel, je to dostačující, ale existují i tací, kteří tento limit přesahují.

Upravte si nastavení, abyste viděli maximum a nenechte si nic ujít. Klikněte na „Nejnovější příspěvky“ a „Změnit nastavení“. Změňte nastavení „Přátelé a stránky, se kterými komunikujete nejčastěji“ na „Všichni přátelé a všechny stránky“.

Zlomový bod

Každá stránka musí nějak začít, ale stránky, které mají málo fanoušků, nejsou přitažlivé. Mari za zlomový bod považuje 500 – 1 000 fanoušků, proto vyzývá k silné podpoře stránky, a to pomocí Facebooku, na webu nebo jiných online i offline nástrojů. Propagujte, kde můžete, jedině tak budete vidět a získáte fanoušky. Podívejte se na tipy k vybudování velké základny fanoušků. Až překonáte zlomovou hranici, zjistíte, že vaše aktivity jsou více vidět a že lidé na ně více reagují.

Strategie pro efektivní obsah

Kde mohou fanoušci vidět váš obsah

  • Na zdi vaší stránky – podle Jeffa Widmana z BrandGlue 88 % fanoušků se nevrátí na vaši stránku po tom, co klikli na tlačítko „To se mi líbí“ a pouze sledují a reagují na váš obsah, který se jim objeví v News Feedu.
  • V News Feedu vašich fanoušků.
  • Díky sociální Pluginům (např. Like Box, Like).
  • Díky dalším pluginům (např. Wibiya Toolbar).

Doporučení pro obsah

  • Co uveřejňovat: Pokud se podíváme na typy obsahu z videí, odkazů, otázek, aplikací a aktualizací stavů, jsou nejvíce komentované a „likované“ fotky. Pomocí Kurrently nebo Blekko můžete zjistit, kde je váš odkaz sdílen.
  • Délka obsahu: Držte se doporučení kolem 80 znaků, protože platí, že čím delší, tím méně zajímavé.
  • Kdy uveřejňovat: Jednotná odpověď neexistuje, protože každá cílová skupiny reaguje jinak, proto si to musíte vyzkoušet sami. Experimentujte s časy a najděte si vaše ideální období. Obecně se doporučuje čas mezi 10 – 16. Také uveřejňování ve čtvrtek a v pátek je více vidět. Využijte sílu pátků, protože čím méně chtějí lidé pracovat, tím více času tráví na Facebooku. Zajímavým ukazatelem je Hrubá národní radost („Happiness Index“), která říká, kdy jsou lidé aktivní na Facebooku. Využijte dny jako Den matek nebo Valentýn a komunikujte v tyto atraktivní časy.
  • Frekvence: Opět platí, že si musíte vyzkoušet sami. Zajímavá informace se týká času „likování“. Podle výzkumu Visibli šance, že vás příspěvek dostane „Like“ nebo bude okomentován je nejsilnější do 80 minut od uveřejnění, pak tato příležitost rapidně klesá.

Mari doporučuje připravit si plán aktualizací. K tomuto účelu můžete využít: Postling nebo HootSuite. Přečtěte si o dalších nástrojích pro management sociálních sítí.

Konkrétní tipy k obsahu

SEO tip

Pokud píšete blog, propojte ho s Facebookem. Příspěvky můžete vkládat ručně, nebo můžete využít nějaký automatizovaný nástroj (např. Networkedblogs nebo import poznámek), což přináší jedno veliké úskalí. Pokud si budete chtít ušetřit čas a použít automatizované vkládání, klesá vám EdgeScore. Můžete to ale obejít, když v nastavení aplikace na vaší stránce zaškrtnete, aby se aktualizace ukazovaly pouze v záložce a ne na zdi.

Vytvořte seriál

Dejte fanouškům vědět, že pravidelných termínech budete uveřejňovat zajímavý obsah jednoho typu. Vytvoříte tak krátký seriál, na který se mohou fanoušci těšit. Na druhou stranu se ale vyplatí udělat občas něco nepředvídatelného.

Zaveďte otvírací hodiny

Řekněte svým fanouškům, kdy na Facebooku jste a čekáte na ně, abyste s nimi mohli bavit živě. Uveřejněte své otvírací hodiny s vtipným obrázkem a popiskem „Jsme tu pro vás živě každý den od 10 do 14“.

Sledujte Insights

Facebook nabízí statistiky Insights, které obsahují charakteristiky o aktivitách stránky. Vidíte základní údaje o fanoušcích, můžete sledovat, kdy byla nejvyšší aktivita fanoušků a tím optimalizovat obsah podle toho, co se jim líbí a na co reagují. Nezapomínejte ani sledovat počet odhlášených fanoušků od odběru nebo dokonce počet fanoušků, kteří opustili vaši stránku. Naučte se s nimi pracovat a zefektivníte vaši komunikaci.

Další články ze seriálu #smss11

Autorem článku je Martina Kadlecová. 

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.