Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Začínáme s Google AdWords TrueView videoreklamou

Nedávno Google zpřístupnil všem inzerentům v Česku beta verzi nového rozhraní vytvořeného speciálně pro správu video kampaní. Tento průvodce vám ukáže, jak založit videokampaň, na co nezapomenout a kde v novém rozhraní najít ty správné statistiky. Co vlastně nový interface přináší? Jsou to nové reklamní video formáty, jejich snadnější nastavení, vylepšené cílení, více statistik a pod nálepkou TrueView všudypřítomný důraz na zaujetí uživatele.

Založení video kampaně

Jak se dostat do nového rozhraní, odhalíte spíš až na druhý pohled než na ten první. Schovává se jako možnost Online video v menu pod tlačítkem Nová kampaň. Jedno kliknutí a díváte se na vcelku povědomou obrazovku, kde můžete vyplnit atributy kampaně jako je název, rozpočet a jazyková nastavení. Co je nové, je samotná sekce “reklama”. Její možnosti se objeví teprve až po vybrání konkrétního videa. Video můžete buď vybrat z vlastního propojeného YouTube účtu, nebo vyhledat po zadání názvu kanálu. Jako nejlepší se nabízí použití videa již nahraného na vašem YouTube kanálu. Do celkových statistik kanálu se pak započítají všechna zhlédnutí videa do konce.

Výběr formátu reklamy

Nyní se podíváme, jaké formáty ve své video kampani můžete použít. Google netroškaří a ve výchozím nastavení zpřístupňuje rovnou všechny. Můžete je ale i ručně zvolit z následujících překladatelských oříšků: in-search, in-slate, in-display a in-stream.

In-search (Ve vyhledávání)

Pod novým pojmem se neskrývá nic jiného než sponzorované video zobrazené ve vyhledávání buď na YouTube nebo na Googlu. 

In-slate (V tabulce)

V ČR zatím nedostupný formát reklamy pro videa v partnerské síti s délkou nad 10 minut. Uživatel si před přehráním samotného video obsahu může vybrat, kterou z nabízených reklam chce zhlédnout. Zvolenou videoreklamu pak nemůže přeskočit. Inzerent tedy zaplatí pouze v případě, pokud si uživatel vybere (a zhlédne) jeho reklamu. 

In-display (V grafické reklamě)

Tento nový formát nyní sdružuje překryvné reklamy a doporučená videa z kategorie sponzorovaných videí. Pokud byste rádi využili tento formát, nezapomeňte, že po propojení s účtem YouTube máte možnost přidat do promovaného videa call-to-action overlay s proklikem na vlastní web. Jako takový přílepek jsou v kategorii in-display schované i videoreklamy spouštěné kliknutím

In-stream

Přeskočitelné dlouhé videoreklamy zobrazované v Česku zatím pouze jako pre-roll. Formát je zajímavý tím, že zaplatíte pouze v případě, že uživatel zhlédne alespoň 30 sekund, nebo celou reklamu pokud je kratší. Nezapomeňte na doprovodný banner, jehož prokliky jsou zdarma. Nově se u TrueView videí zobrazuje v horní liště titulek videa, ze kterého byla reklama nahraná. Dejte proto při nahrávání videa pozor, aby bylo správně otitulkováno. Titulek videa lze upravit v nastavení kanálu. 

Zacílení video reklam

Nové rozhraní integruje nástroj pro výběr klíčových slov, umístění a témat na YouTube. Na jednom místě můžete využít i cílení podle demografie, zájmů či remarketing. Google vám dokonce v pokročilém nastavení umožní jednoduchým posuvníkem určit preferenci cílů kampaně. Překvapivě i v případě, že jste si vybrali jen jediný formát. Je dobré vědět, že pokud zvolíte více metod cílení, reklama se zobrazí pouze uživateli, který odpovídá všem těmto metodám zároveň. Můžete si tak výrazně snížit počet dosahovaných zobrazení. Nastavujte tedy cílení opatrně. 

Statistiky kampaní

Po uložení kampaně je vše nastaveno, tak se pojďme podívat na možnosti sledování statistik. V segmentu kampaně najdete detailní informace o výkonu vašich reklam – počty zobrazení, míru zhlédnutí, cenu za zhlédnutí (CPV), celkové náklady a také proklikovost na web. V segmentaci podle formátu je možné sledovat výkon reklamy v různých alternativních formátech, pokud jste je vytvořili při zakládání kampaně. Na co byste neměli zapomenout je provázat účet Adwords s YouTube účtem. Díky propojení nahlédnete ještě více pod pokličku statistik překryvných vrstev, nebo získáte cenné údaje o tom, v jaké části uživatelé reklamu přeskakují. V tuhle chvíli už víte, jak video kampaň v novém rozhraní založit, jaké zvolit formáty a kde sledovat jejich výkon. Od teď je to jen na vás. Máte už nápad na svoji videoreklamu?

Autorem článku je Jan Běhounek. 

 • Marcel
  12. 03. 2012 / 12:27

  „pokud zvolíte více metod cílení, reklama se zobrazí pouze uživateli, který odpovídá všem těmto metodám zároveň“. To se ale týká pouze jedná Targeting group, je to tak? Takže když si zvolím více Targeting groups, tak se podmínky vzájemně neslučují.

 • Tomáš
  25. 03. 2012 / 22:46

  Dobrý den, jak lze cílit reklamu In-stream na konkrétní video? Kde se to dá nastavit? Kde se dá zjistit, na které video lze cílit? Když dám vyhledat v DoubleClick Ad Planner místo cílení Česká Republika, jazyk čeština, tak mi žádné místo pro reklamy In-stream nenajde…

 • Honza Běhounek
  26. 03. 2012 / 16:26

  Dobrý den Tomáši, Ad planner pravděpodobně nedokáže rozeznat česká videa na YouTube. Dokáže ale zobrazit kanály navštěvované českými uživateli.

  Zacílení na konkrétní video lze nastavit přímo v Adwords pomocí integrovaného video targeting tool v novém rozhraní. Stačí zadat klíčové slovo a nástroj vyhledá relevantní videa/kanály. (na sedmém screenshotu v článku – pod záložkou umístění).

  Nebo můžete využít Adwords Nástroj pro výber umístění, kde nastavíte: typ umístění – video; a web – youtube.com. Ten zobrazí kanály dostupnépro cílení in-stream reklamy a všechny další jimi podporované formáty.

 • Tomáš
  31. 03. 2012 / 14:55

  Dobrý den, děkuji moc za informace! V době kdy jsem vytvářel videoreklamu nebyli videokampaně k dispozici. Videokampaně jsou docela nová věc, nebo se pletu? Video targeting tool jsem tam předtím nikde neviděl a jestli jsem ho chtěl spustit přes stránku Youtube.com, tak mi napsalo, že již není dostupný…

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.