Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Z Googlu unikl interní dokument pro hodnocení webů

V úterý Search Engine Land informoval o tom, že získal od anonymního čtenáře tzv. Google Search Quality Rating Guidelines. Tato verze je označena jako 3.18 a je označena jako z března roku 2011. Dokument je PDF o 125 stránkách a 2MB interních informací o hodnocení stránek při vyhledávání. Pokud se nechcete brodit takovou záplavou informací, přečtěte si shrnutí na stránkách PotPieGirl (v angličtině) nebo diskusi na Google+ profilu Barryho Schwartze. Podívejme se nyní na pár příkladů, co se můžeme v zmíněném dokumentu dozvědět: Ilustrativní grafika nás informuje o tom, jak v Googlu probíhá proces změn algoritmu

Google Panda Update

Zjistíte, že penalizace kterou ovlivnil Panda Update, ovlivní hodnocení celého webu a ne jen zmíněné stránky (což není zas až tak překvapující). Zajímavé je, že Panda Update je prý samostatný algoritmus nepříliš závislý na samotném algoritmu vyhledávače Google. Panda Update je spíše popisován jako hodnotící faktor (ranking signal), což znamená, že Panda může každý web označit štítkem (tag) pro klasického Googlebota, který, až půjde kolem, tento štítek zaznamená a zpracuje. Spoustu dalších zajímavých věcí najdete přímo ve zmiňovaném dokumentu Google Search Quality Rating Guidelines handbook, pokud dojde k jeho odstranění, napište nám v komentářích. Zdroje:

Autorem článku je Pavel Ungr

 • Petr
  20. 10. 2011 / 15:46

  Díky za upozornění na zajímavý materiál.

  Pro koho není SEO, algoritmy a jiná magie ;-) denní chleba, je rád, že se o velkém G něco dozví…

 • Yuhů
  20. 10. 2011 / 16:52

  Na první pohled to jsou směrnice pro hodnotitele (Google říká „raters“, my v Seznamu říkáme „kalibrátoři“). Z těch se toho dozvědět moc nedá, protože se to dá vymyslet. Vyhledávač prostě potřebuje data pro testování algoritmů a potřebuje vycvičit lidi, jak výsledky hodnotit. V Seznamu máme něco hodně podobného, podobnou formou, s příklady, jenom stručnější. Například škatulky hodnocení máme úplně stejné, pouze Google má navíc škatulku „nehodnotitelné“. Na tomhle dokumentu je velmi zajímavá 4. kapitola, kde se rateři učí rozpoznávat spam. Je nutné si uvědomit, že toto nejsou kritéria, podle kterých pak Google spam rozpoznává (nebo dokonce bannuje), ale že to jsou pouze pokyny pro lidi, jak klasifikovat učící data. Teprve potom je podle těchto učících dat trénován nějaký model (ať už tvořený „ručně“, nebo pomocí strojového učení). Skutečně bombastické by bylo, kdyby Googlu uteklo něco o tom, jak se počítají konkrétní signály, které vstupují do výpočtu relevance nebo strojového učení. Všechno ostatní je v podstatě nezajímavé a tajné to je jenom pro formu. Ale pěkné čtení, díky za odkaz.

 • Olda
  20. 10. 2011 / 17:13

  poučné čtení, už jsem si to poslal do kindlu a mám co číst :)

 • mystrdat
  20. 10. 2011 / 18:51

  You must be very familiar with the task language and task location in order to represent the experience of users in your task location. If you do not have the knowledge to do this, please inform your employer.

  :D

 • Petr
  21. 10. 2011 / 06:04

  nestihl jsem to. :( Dokument už byl odstraněn. šlo by nějak zaslat mailem? díky.

 • Kuboslav
  21. 10. 2011 / 06:22

  Taky jsem to nestihl… Prosím e-mail :-)

 • HonzaS
  21. 10. 2011 / 07:20

  i já bych poprosil na email

 • Pavel Ungr
  21. 10. 2011 / 07:47

  Petře, Kubo, Honzo – měli bychom mít nový odkaz, zkuste se podívat, zda vám funguje.

 • Kuboslav
  21. 10. 2011 / 09:02

  Funguje, to — díky moc Pavle!

 • business review
  21. 10. 2011 / 12:21

  Google Panda update n kdy te Farmer update je ozna eni ktere bylo p i azeno nejnov j i aktualizaci vyhledavaciho algoritmu Googlu. Dle slov samotneho Googlu tento update ovlivnil tem 12 v ech hledani… .Skute nost e Google Panda Farmer update nebyl jen jednou z mnoha minoritnich zm n dokazuje p ipad webu Mahalo.com.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.