Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

WASP.inspector – WA debuggovací rozšírení

Práce webového analytika je často založená na ověřování, zdali měření funguje správně a všechny potřebné kódy se spouštějí za správných podmínek. V případě, že je potřeba kontrolovat skript za skriptem a vylučovat možné příčiny, dokáže takový debugging zabrat několik hodin.

Před nedávnem jsem na tuhle činnost začal využívat plugin (dostupný pro prohlížeče Chrome a Firefox), který dokáže ušetřit značné množství času. Toto rozšíření s názvem WASP.inspector je vhodné jak pro pokročilé uživatele, tak i pro začátečníky. Pokročilí potřebují určit obsah a sekvenci, ve které se dané skripty na webu spustily, začátečníci zase zjistit, jestli vůbec došlo k inicializaci potřebných skriptů.

Jednou ze základních funkcí je jednoduché určení, zdali se jedná o původní Google Analytics, nebo Universal Analytics měření.

 Wasp.inspector

                                              Google Analytis                             Universal Analytics

Po zapnutí WASP.inspector se v konzoli prohlížeče zobrazí pokročilejší možnosti tohoto nástroje. Pokud potřebujete rychle zjistit, jestli se remarketingové skripty spouštějí pomocí Google Tag Manageru, nebo jestli jsou umístěny přímo v kódu, jednoduchá vizualizace ukáže, kde ke spuštění dochází. Obrázek níže ukazuje, že remarketingový skript byl spuštěn právě pomocí Google Tag Manageru.

 Wasp.inspector

Takové rozšíření, oproti často používanému pluginu TAG assistant, rozeznává mnohem širší škálu skriptů jako např. remarketingové kódy Seznamu, Facebooku a zbožových vyhledávačů. Po kliknutí na daný skript navíc zobrazí jeho hlavičku s unikátním ID, případně klíčem. Ten umožní i méně zkušeným uživatelům rychle zjistit, jestli se na stránce požadovaný kód spouští. Ověří také, jestli se jedná o správný unikátní skript.

Wasp.inspector


Pokročilejší uživatelé ocení i rychlé ověření spouštění skriptů, které umožňují A/B testování. I možnost určit sekvenci, ve které se skripty spustily. Tato funkce tak urychluje debugging: redukuje totiž počet skriptů, které mohou způsobovat problém. Rozšíření umožňuje i blokovat vybraný skript a vidět, jak se měření chová bez něj.

WASP.inspector také přehledně zobrazuje informace zasílané v datové vrstvě při používání Google Tag Manageru. Toto rozšíření je tedy vhodné pro každého, kdo aspoň čas od času potřebuje zjistit, jak se vlastně všechny ty skripty na stránce načítají, spouštějí a co je jejich obsahem. Navíc má WASP.inspector intuitivní ovládání a disponuje i grafickým rozhraním. 

Autorem článku je Pavel Brecik.

 • Pavel Tlapák
  01. 12. 2014 / 13:53

  Díky za tip, určitě to vyzkouším. Do teď jsem používal Google Tag Assistant. Chtěl bych zjistit pořadí průběhu asynchronních scriptů na jedné stránce. Umožňuje to nějak tento nástroj, či existuje něco jiného, co mi s tím pomůže? Díky :)

  • Pavel Brecik
   01. 12. 2014 / 16:44

   Zdravím Pavle,

   WASP.inspector v konzole zobrazuje jednotlivé skripty tak ako boli načítané. Na obrázku vyššie v článku sú teda skripty, ktoré boli načítané ako prvé zobrazené celkom dole.

 • Ivo Kylián
  28. 01. 2015 / 00:08

  Aplikace je dostupná už pouze pro Chrome. Firefox verze byla autorem odstraněna. A s novou verzí FF i přestala appka fungovat.

  • Pavel Brecik
   28. 01. 2015 / 11:08

   Zdravím Ivo,

   je to tak ako píšete. Cardinal Path sa rozhodli toto rozšírenie vyvýjať už iba pre Chrome.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.