Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Vybíráme URL zkracovátka pro odkazy ze sociálních sítí

Není tomu tak dávno, kdy bylo potvrzeno, že odkazy ze sociálních sítí mohou mít vliv na přirozené výsledky hledání. A protože do tweetu o 140 znacích ne každý odkaz vměstnáme, musíme si pomoci tzv. URL zkracovátky. Všechna však nemusí být z hlediska optimalizace pro vyhledávače stejně vhodná. Základní podmínkou, kterou musí zkracovátko splňovat, abychom jej mohli z hlediska SEO „přijmout za své“, je vhodný typ přesměrování. To by na cílovou stránku mělo probíhat přes http hlavičku se stavovým kódem 301, vyhledávače jím tak v pořádku projdou, alespoň tedy Google a český Seznam.cz. Bing měl ještě v průběhu minulého roku se zpracováním problémy. Nevhodná jsou různá přesměrování přes meta-refresh, JavaScript nebo vkládání cílové stránky do iFramu. Splnění podmínky můžeme snadno ověřit pomocí některého z mnoha nástrojů na internetu. Mezi zkracovátka, která můžeme také zařadit mezi ta o něco méně vhodná, patří například i https://fon.gs/ nebo https://hex.io/. Obě využívají přesměrování třistadvojkou, což vyhledávače chápou pouze jako dočasné přesunutí obsahu na jinou adresu.

Vlastní URL i statistiky

K průkopníkům vhodných „URL shorteners“, jak se anglicky zkracovátka nazývají, patří bezesporu TinyUrl.com. Není nejkratší, ale patří k těm nejzavedenějším. Přesměrování je přes stavový kód 301 (moved permanently), tudíž nic, co by vyhledávačům bránilo v cestě. Navíc lze adresu „customizovat“, takže do ní pro lepší zapamatování uživatelem můžete vložit snadno zapamatovatelné slovo: tinyurl.com/va­noceh1cz. Služba byla původně využívána Twitterem, který prostřednictvím TinyURL defaultně zkracoval odkazy delší než 26 znaků, v roce 2009 přešel Twitter na populární bit.ly (a v roce 2010 pak na vlastní superkrátké t.co), které lze také bez obav využít. Nabízí stejně jako předchozí zkracovátko přesměrování přes stavový kód 301 a vlastní úpravu adresy. Pro tu je však potřeba mít vytvořený účet a být přihlášený. Bit.ly navíc nabízí hezké statistiky, můžeme sledovat celkový počet navštívení odkazu, počet Tweetů, Like a nebo Share na Facebooku. Stačí přidat na konec zkrácené adresy znaménko plus, například https://bit.ly/gHpa7d+. [caption id=„attachmen­t_4233“ align=„aligncenter“ width=„480“ caption=„Statistiky prokliku zkráceného odkazu – Bit.ly“][/caption] Dostupné je i sledování statistik v čase: [caption id=„attachmen­t_4236“ align=„aligncenter“ width=„480“ caption=„Statistiky prokliku v čase – Bit.ly“]Statistiky prokliku v čase - Bit.ly[/caption] Další hodně využívané služby jsou https://is.gd/, https://ow.ly, https://cli.gs/, který nabízí analýzu návštěvnosti v reálném čase, případně „nepřítel“ bit.ly, zkracovátko https://tr.im/, jehož služby jsou však dostupné až po přihlášení.

Zkrácené odkazy v ohrožení?

Co je však při používání zkracovátek asi nejdůležitější? Minimalizovat riziko, že dané zkracovátko někdo (ať už provozovatel nebo správce domény) vypne. S ohledem na aktuální situaci v Libyi by se mohla zdát v ohrožení právě zkracovátka na doméně .ly (například tak populární bit.ly a ow.ly). Jako dobrá volba pak působí https://goo.gl, za kterým stojí spolehlivý Google a který je zároveň „umístěn“ v bezpečném Grónsku.

Máte také své oblíbené zkracovátko odkazů? Podělte se v komentářích, proč je právě to vaše nejlepší.

 • Aichi
  02. 03. 2011 / 19:18

  Budu tu trošku propagovat svůj produkt, který používám.

  https://github.com/…RL-Shortener

  Je vhodný pro každého, kdo chce urlshortener nad vlastní adresou.

 • M.
  02. 03. 2011 / 22:14

  1url.cz je vosk? ;)

 • Martin
  08. 06. 2011 / 15:53

  Za zmínku rozhodně stojí https://goo.gl/, včetně veřejných statistik s využitím „+“ za zkrácenou adresou.

 • bezvody pisoar
  13. 10. 2012 / 00:34

  Tento odkaz je jen pro lidi co chtějí ušetřit v domácnosti.

 • Luk
  01. 06. 2015 / 14:02

  Posledních pár let je tu také https://vool.cz

 • nk8215
  07. 06. 2015 / 12:36

  Dřív jsem používal Zkracovátko.cz, jenže pak ho ze dne na den někdo vypnul a prodal – teď je tam něco jako parkovací stránka, spousta inzerátů a tiráž žádná, jen „© 2015 Zkracovát­ko.cz“ :( tak jsem postupně vyzkoušel obě „libyjská“ a zřejmě přejdu ke Googlu…

 • Tomas
  19. 11. 2020 / 13:07

  Škoda, že již spousta výše uvedených nefunguje nebo je placeno, a to včetně Produktu od Google goo.gl. Je vůbec ještě nějaký zkracovač se statistikami zdarma?

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.