Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Staré pravdy a nová zkracovadla

Prakticky od nepaměti (tedy minimálně od doby, co jsem před lety nastoupil do H1.cz) je ve firemní heuristické analýze použitelnosti jedno nenápadné pravidlo:

Přesměrovávejte z nesprávných adres tvořených cizími CMS (s tečkou či závorkou na konci) na správné adresy.

Znamená to, že jakékoli URL webu by mělo fungovat i tehdy, pokud se na konec přidá tečka, závorka (případně i čárka, středník) – například by mělo být funkční URL blog.h1.cz/. nebo blog.h1.cz/). Ideálně by obě tyto adresy měly být přesměrovány pomocí stavového kódu 301 na správnou URL blog.h1.cz. Ač jsem napsal hezkých pár heuristických analýz, nepamatuji si, že by to měl nějaký web kdy ošetřeno. Osobně jsem toto pravidlo považoval za poměrně málo důležité, ostatně na webech se většinou našla řada podstatně závažnějších prohřešků proti dobré použitelnosti. Existuje však typ webů, kde je toto pravidlo naopak dosti podstané, protože jejich URL se velmi často umísťují právě do různých CMS, které z textové podoby URL generují aktivní odkaz. Těmito weby, či spíše webovými službami, jsou zkracovače URL, mající za úkol vytvořit co nejkratší alternativu k existující adrese. Mám ještě v živé paměti, jak jsem v duchu spílal autorům těchto služeb za nefunkční URL na Twitteru, která byla zapříčiněna právě kombinací ne zcela ideálního převodu URL v textu na aktivní odkaz na straně Twitteru a neošetřeném přesměrování na straně zkracovadel URL. Dnes se s tímto problémem už nesetkávám, ale vyřešen byl zřejmě na straně Twitteru, nikoli zkracovadel URL. Jak vidíte v následující tabulce, ani dnes si řada zkracovadel s chybnými URL neporadí, některé (twurl.cc a zkracovatko.cz) dokonce vracejí na chybná URL stavový kód 200 OK.

Zkracovátko Příklad URL Tečka Závorka
https://jdem.cz https://jdem.cz/bxr64 OK OK
https://tr.im https://tr.im/wE4y X OK
https://tinyurl.com https://tinyurl.com/r7kwqj X OK
https://bit.ly https://bit.ly/O6RQP OK OK
https://is.gd https://is.gd/2nnuH OK OK
https://symlink.cz https://symlink.cz/J9Kl X X
https://twurl.cc https://twurl.cc/1gm2 X X
https://budurl.com https://budurl.com/myrh X X
https://zkracovatko.cz, https://tinyurl.cz https://zkracovatko.cz/4r5 X X

Pokud byste si sami chtěli otestovat další podobné služby, může vám pomoci seznam zkracovátek URL. Na zmíněném pravidle se dá hezky ilustrovat jedna vlastnost heuristické analýzy – pravidla, která jsou její součástí (a aktuální počet pravidel v naší firemní heuristice se pohybuje kolem 270), jsou obvykle výsledkem nějakého zobecnění situací, které se vyskytly např. u uživatelských testování. U různých typů webů tak jednotlivá pravidla nabývají různé důležitosti. Přestože je při psaní heuristické analýzy daná sada pravidel, které se kontrolují, velmi záleží na správném posouzení důležitosti určitého pravidla pro testovaný web. Osoba autora heuristické analýzy, potažmo její zkušenosti s použitelností a uživatelským testováním, je tak velmi důležitá, může zásadním způsobem ovlivnit vyznění analýzy. Proto se také s našimi heuristickými pravidly příliš netajíme a například na workshopu uživatelského testování je účastníci dostávají jako bonus.

Autorem článku je Vladimír Saur. 

 • Víťa
  15. 09. 2009 / 14:21

  seznam zkracovátek vede na adresu která nefunguje.

 • Jirka
  15. 09. 2009 / 14:42

  Víťa: ale funguje, je to adresa tohoto článku

 • Vladimír Saur
  15. 09. 2009 / 14:44

  [1] Díky za upozornění, ten odkazovaný článek se někam vytratil, můžu vám nabídnout pouze odkaz do Google Cache. V našem článku jsem odkaz upravil, vede na jiný podobný seznam.

 • Martin Kopta
  19. 09. 2009 / 22:44

  Nojo, ale co kdyz je tecka nebo jiny nealfanumericky znak regulerni soucasti validni URL?

 • Vladimír Saur
  20. 09. 2009 / 20:56

  Martine, v případě zkracovadel URL tato situace většinou nenastane, protože tečka ani závorka nebývají jejich součástí. A co se týče obecné platnosti této poučky, je v ní explicitně uvedeno, že se má týkat pouze nesprávných adres – před přesměrováním by se tedy mělo otestovat, zda URL s tečkou či závorkou není náhodou funkční.

 • Iveta
  11. 09. 2011 / 19:45

  Výborné zkracovadlo URL od Google: URL Shortener.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.