Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Stáhnout nejnovější odkazy - nová funkce Google Webmaster tools

Minulý týden představil MattCutts na svém twitter účtu novou funkci Google Webmaster Tools. V sekci Provoz / Interní odkazy lze stáhnout soubor s nejnovějšími odkazy na vaše stránky.

Oproti tabulce se všemi odkazy směřujícími na vaše stránky je soubor obohacen i datem, kdy Google zaindexoval novou stránku s vaším odkazem. V souboru ale aktuální odkazy nehledejte. Jsou to pouze odkazy, které byly aktivní v den evidence stránek. Nyní se tam už nemusí nacházet. Soubor lze stáhnout přímo do Google Docs nebo ve formátu CSV (Comma Seperated Values) a dále s ním pracovat, například v Excelu nebo v Open Office.

Srovnání Fresh indexu (Majestic SEO) a exportu z Google Webmaster Tools

Fresh index v Majestic SEO automaticky vypisuje pouze odkazy z předchozích 2 měsíců. Oproti tomu Google webmaster tool ukazuje rovnou všechny odkazy, které od začátku existence webu indexuje. Srovnali jsme data z webu H1.cz a zjistili následující:

 • Google Webmaster Tools oproti Majestic SEO eviduje odkazy z Facebooku.
 • Za poslední 2 měsíce se v exportu GWT nachází 1015 odkazů.
 • Fresh Index (taktéž 2 poslední měsíce) zaznamenal přes 10 000 odkazů. Majestic SEO vypisuje více podstránek.

Pro evidenci aktuálních odkazů  je Google Webmaster Tools velmi zajímavý nástroj – zejména díky evidenci odkazů z největší sociální síti – z Facebooku. Není ale aktuálně možné spoléhat se jen na  jeho výsledky. Je vhodné vnímat jej jako nástroj komplementární k Majestic SEO.

K čemu seznam odkazů využít?

Analýza nepřirozeného odkazového portfolia

V posledních měsících Google rozesílá zprávyo nepři­rozeném odkazovém portfoliu, a právě tento seznam odkazujících serverů nám při řešení pomůže. Existuje více teorií, v jakém okamžiku Google rozesílá varovnou zprávu.

 1. Začala na vás odkazovat stránka, která je Googlem označená jako stránka prodávající odkazy.
 2. Překročili jste hranici nepřirozených odkazů.
 3. Další teorie naleznete na Seomoz.com (pořád stejné anchor texty, atd.).

Při čištění odkazového profilu je dobré odstraňovat odkazy právě podle tohoto seznamu. Důležité je důkladně analyzovat celé odkazové portfolio a odstranit všechny nekvalitní odkazy.

Negativní SEO

Po poslední aktualizaci algoritmu Googlu (Penguine update 24.4.2012) mohou nekvalitní odkazy slabým webům uškodit. Do jaké míry? Tím si nikdo není jistý. V případě, že se vaše konkurence snaží negativní SEO praktikovat, můžete to podle seznamu nejnovějších odkazů v GWT odhalit. Na tento neetický způsob si lidé stěžují, proto se už nyní pracuje na další nové funkci Disawow tool. V případě, že se objeví nekvalitní odkazy na váš web, budete schopni tyto odkazy označit a Google si jich nebude všímat.

Určení trendu

Víte kolik odkazů vede na váš server? To určíte po zpracování exportovaných dat. V našem případě jsme použili klouzavý průměr, který nám trend naznačil.

Odkazujete kvalitně?

Pomocí tohoto seznamu odkazů můžete odhalit, jak kvalitně děláte linkbuilding. Kontrolujte pravidelně exportovaná data a poznáte, zda si Google vašich odkazů všímá.

Jiří Leinveber

 • Lukáš Pítra
  23. 07. 2012 / 17:29

  Super stručné shrnutí a zdravím nového H1 bloggera :-)

 • Josef P.
  22. 08. 2012 / 00:18

  Ta nově připravovaná funkce Disawow Tool by se určitě hodila, jednak se každému může stát, že někde při budování odkazového profilu udělá chybku a odkaz již nelze odstranit, je tedy lepší jej označit takto. Další příklad by mohl být odkaz z agregátoru který převezme váš článek, bohužel je nevalné kvality a nebo je Googlem označen jako web prodávající odkazy, nebo poskytující duplicitní obsah. Než se s provozovatelem hádat o odstranění kanálu z webu, je asi lepší odkazy z onoho agregátoru označit a je klid, o takové odkazy člověk stejně nestojí.

 • Vladislav Meloš
  28. 10. 2012 / 19:59

  Teď jsem se k článku proklikal, tak si říkám, že se na to podívám rovnou v praxi a koukám, že prostě v GWT nemám funkci Stáhnou nejnovější odkazy…

 • Jirka Leinveber
  30. 10. 2012 / 10:37

  Vladislav Meloš:Od doby co jsem napsal tento článek Google pozměnil umístění. Nyní ho naleznete v Provoz / Odkazy na vaše stránky / Kdo odkazuje nejvíce (další) / Stáhnout nejnovější odkazy Díky za upozornění :)

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.