Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Sledování pohybu očí - další zásah do soukromí?

Sledování pohybu očí – další zásah do soukromí?

Technologie eye-tracking, tedy sledování pohybu očí pomocí oční kamery, je známá již mnoho let. V oblasti výzkumu uživatelských rozhraní se pomalu stává standardním nástrojem. U nás v H1.cz používáme oční kameru hlavně na testování grafických návrhů webů před jejich spuštěním.

 Jaké informace testováním získáváme

 Jedním z výsledků takového testu může být zjištění, že návštěvníci přehlížejí důležité informace a prvky. Poukáže např. na nejasné pole formuláře a nedostatečně výrazná upozornění. Také nám pomáhá pochopit vnímání obsahu, protože na základě výstupů z kamery víme, v jakém pořadí návštěvníci informaci vnímají, případně ke kterým informacím se špatně vracejí.

Samotná kalibrace oční kamery probíhá mimo jiné i na běžné webové stránce s novinkovým obsahem. Uživatelé si mají podle svého uvážení prohlížet obsah webu, dokud si kalibrace pohybu jejich očí „nesedne“. Obsah typických portálů je poskládaný na míru cílovým skupinám. Proto je i bez sofistikované oční kamery možné téměř s jistotou předpokládat, který typ informací zaujme konkrétní cílovou skupinu

Odhalování soukromí během testování

Navzdory tomu, že jsou uživatelé před testováním obeznámeni s funkcí a principem oční kamery, jsem měl při posledním testování zvláštní pocit narušení soukromí. Tyto úvahy vyústily v zamyšlení se nad otázkou, zda funkce oční kamery nepředstavuje další zásah do našeho soukromí, resp. zda jsme si tohoto možného zásahu plně vědomi.

Uvědomují si návštěvníci, že opravdu přesně víme, kam se právě v konkrétním okamžiku dívají? Nevznikají v nás tak povědomé předsudky? Je pochopitelné, že pohled pána ve středních letech spočine na pozadí celebrity a na výsledcích fotbalového zápasu, i když má na výběr z celé nabídky novinek se záběrem od zahraničně-politických komentářů až po technologické inovace. Nedostal jsem tak ale právě důkaz, že se jedná o povrchního burana, kterého zajímají jen ženy a fotbal? Nezmění se moje chování potom, co mám tuto informaci „vědecky podloženou“?

 Je důležité upozornit na fakt, že testování pomocí oční kamery neslouží k testování samotných uživatelů. K žádnému podobnému hodnocení nikdy nedochází. Na první pohled se proto tento text nejspíš jeví jako akademická a morální úvaha s nádechem paranoie.

Možná ale jen do té chvíle, než si uvědomíme, že technologie snímání pohybu očí se může velmi rychle stát zařízením, které nás běžně obklopuje.

Eye-tracking v notebooku a mobilním telefonu

Technologie Tobii Gate pro operační systém Windows 8 částečně umožňuje ovládat počítač pohledem. Použitý software má dokonalý přehled a záznam o tom, na jaký typ informací se nejčastěji díváme, případně v jakém pořadí. 

 

Zdroj : https://mashable.com/…ze-interface

Ani v mobilním světě se nejedná až o takové sci-fi, jak se může na první pohled zdát. Podle původních informací měla technologii sledování pohybu očí obsahovat už nová vlajková loď Samsung Galaxy S4. Nakonec se to nestalo. Telefon podporuje jen jeho zjednodušenou formu rozpoznávání tváře s podporou několika bezdotykových gest.

Nyní se množí zprávy o tom, že Amazon chystá vlastní telefon, který bude mimo 3D podporu obsahovat právě plnohodnotnou technologii sledovaní pohybu očí.

Vliv oční kamery na běžného zákazníka

Je zřejmé, že se donedávna nedostupná technologie známá z vědecko-výzkumných laboratoří pomalu stává obvyklou součástí našeho života. Průvodním jevem těchto technologií je fakt, že nasbíraná data mohou marketingovým agenturám prozradit, kam se díváme, případně na které části obsahu se opakovaně vracíme. A to nejen na webových stránkách. Technologie sledování pohybu očí se využívají například i při vyhodnocování umístění produktů na pultech prodejen.

 Je tedy opět jen na nás samotných, jak blízko k tělu si technologie pustíme. Samozřejmě nejjednodušší je telefon s technologií sledování pohybu očí vůbec nepoužívat. Mně osobně by nejvíce uspokojila možnost fyzicky kameru zatemnit, tak jako to je běžné například u webových kamer vestavěných do notebooků. A co vy, vidíte v technologii sledování pohybu očí jako další přirozený způsob ovládání, nebo jen zbytečnou vlastnost, jejíž přínosy nevyváží možný zásah do soukromí?

 Zdroje :

https://www.aclu.org/…eye-tracking

https://mashable.com/…logy-privacy

https://www.forbes.com/…re-invasive/

 

Navštivte 29. května Pos­lední středu a zjistěte víc o testování webu oční kamerou.

 Autorem článku je Peter Žalman.

 • Tomáš Paulík
  15. 05. 2013 / 21:57

  Úplně nerozumím tomu, k čemu by to sloužilo v reálném životě tedy. :-) Na testování lidského chování je to ale zajímavá věc, tuhle vaši akci si nenechám ujít. :-)

  • Michal Mrskoč
   16. 05. 2013 / 16:33

   Moc se omlouváme za chybu v termínu. Akce se koná už 29.května. Těšíme se Vás.

 • Ošklivý Sup
  16. 05. 2013 / 14:19

  Tomáš: v reálném životě to slouží například jako pomůcka lidem, kteří mají pohybové omezení horních končetin nebo jiné omezení, kdy nemohou počítač ovládat klávesnicí. Ovládají pak počítač očima. https://www.alea-technologies.de/…lication.php https://www.tobii.com/…logy/global/

  Ale využití je samozřejmě širší: https://www.smarteye.se/…automotive-0

 • Peter Žalman
  16. 05. 2013 / 15:20

  Tomáš : ak bude zariadenie súčasťou nových generácií mobilov a displayov, je možné predpokladať jeho ďalšie využitie. Okrem automatického posunu stránky, tiež napríklad pomoc pri výbere mezi husto umiestnenými položkami (demo s ovládaním Windows 8 od Tobii).

 • Tomáš Paulík
  16. 05. 2013 / 17:11

  Ošklivý sup: Ano – jako zdravotní pomůcka, to chápu a rozumím (o tomhle jsem věděl už dřív). Mně šlo spíš o tu rovinu potencionálního zneužívání takové věci nebo jako zásah do soukromí.

  Petr Žalman: Automatický posun stránky si umím představit, ale nevidím praktické využití, stejně jako ho nevidím pro ovládání počítače myšlenkami nebo něčím podobným. :-)

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.