Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Shadowban na Instagramu. Co to znamená a máte ho taky?

Instagram v posledních letech přestal být tou jednoduchou, jasnou aplikací, kterou sice Facebook koupil, ale nechával růst tak nějak bez dohledu. Začalo to vypuštěním celkem funkční desktopové verze a s tím spojenou optimalizací rozlišení fotek na 1080×1080 pxl, pokračovalo to „černým zářím“ v podobě vpuštění reklam do feedu. Definitivně to ale kulminuje v posledních měsících, kdy pomalu každá třetí aktualizace Instagramu znamená pro uživatele opravdu hmatatelné změny, ať už v počtu fotek, které můžeme sdílet najednou, nebo v neustálém updatování možností, jak být kreativní ve Stories.

Shadowban Instagram a jak se ho zbavit

 

Facebook se snaží Instagram monetizovat a zvyšovat jeho atraktivitu pro větší počet věkových skupin. Změny proto aplikuje i na jiných frontách, než na těch okem viditelných. Do světa nedávno vypustil algoritmus podobný tomu, který řádí ve facebookových feedech. Doby, kdy vaše fotky viděli všichni vaši followeři, jsou tím pádem nenávratně pryč. Ani ti, kteří jsou na IG přímo závislí, váš obsah nemusí vůbec zahlédnout. Protože se zvyšujícím se množstvím nových uživatelů a neustále přibývajícím množstvím fotek (jen tak na okraj, zrovna teď jich na českém a slovenském IG je 42 938 663) je přece potřeba obsah poněkud filtrovat a nabízet ho jen těm, kterým se má šanci opravdu líbit.

TIP: Chcete vědět víc o tom, jak spravovat kampaně na Facebooku, strategicky řídit firemní profil na Instagramu nebo jak tvořit obsah na Linkedinu? Vyberte si z našich školení sociálních sítí.

Monetizovat nechce jen Facebook, ale i uživatelé Instagramu. Proto už léta vznikají aplikace a weby, které slibují nejen automatizaci, ale i instantní nárůsty followerů a lajků tak, aby váš účet vypadal dost sexy pro brandy, které vás jako influencera budou jednoho krásného dne dost možná platit zlatem. A tak přišel i shadowban. In­stagram pomocí něj reaguje na nakupování lidí, fakové účty, spamboty a vůbec jakoukoliv aktivitu, která znehodnocuje původní cíl platformy. Teď k věci: jak se to projevuje a chytli jste to taky?

Shadowban znamená, že se vaše fotky neobjevují pod hashtagy, které s nimi spojujete. Váš účet je tedy skrze vyhledávání hashtagů nedohledatelný. Fotky tak vidí jen vaši současní followeři a o organicky nabytých nových „sledích“ si můžete nechat zdát. Ale klid. Pokud vedete spořádaný život běžného, soukromého účtu, nemáte se vlastně čeho bát.  A abychom si to rovnou potvrdili, ta­dy najdete nástroj, který vám na pár kliků zjistí, na čem jste. Druhou možností je samozřejmě poprosit někoho, kdo vás nesleduje, aby se pokusil najít vaši fotku pod vámi použitým #.

Zkusili jste to a máte pocit, že jste se ocitli na druhé straně barikády? Odpovězte si na několik otázek:

1. Nakupovali jste followery nebo lajky? Stránek, které vám doslova za jednu noc přinesou malé zázraky v číslech, je nepřeberně. Uvedu jen pár příkladů: profollower.com, buzzoid.com, www.idigic.net, www.igreviews.org. Tohle je no-go. Bez debat. Není co víc dodat, lžete v konečném důsledku hlavně sami sobě.

2. Používáte stále stejné #? Pro algoritmus to může být varovný signál, protože, nebudeme si nalhávat, vypadá to trochu jako spam někoho, kdo má jasný cíl.

3. Objevujete se v sousedství nevhodných nebo zabanovaných #? U # je v poslední době opravdu vhodné strávit nějakou tu chvilku přemýšlením. U některých z nich vám i celkem jednoduše dojde, že tudy cesta nevede, pak jsou tu ale ty, u nichž to zas tak jasné není. U některých # se Instagram díky historické aktivitě rozhodl, že bude lepší je zakázat jako celek, než se neustále prodírat tunou odpadu – pod #eggplant tak nenajdete ve vyhledávání vůbec nic. Takový #kansas byl zase zakázaný po určitou dobu, která navazovala na útoky. Co by vás ale možná vůbec nenapadlo, je fakt, že vyjít si o víkendu do lesa a chtít si k fotce stromů hodit #les, může znamenat, že se objevíte ve společnosti lesbických fotek. Takže přesně tudy taky ne, přátelé.

4. Jednáte nárazově? Instagram má limit na počet akcí, které můžete nerušeně dělat za hodinu nebo za den. Není psáno, není dáno, ale podle best practices se jedná o 1000 akcí za den nebo 150–200 lajků, 60 komentářů and 60 follows/un­follows za hodinu. Pokud toto dokážete ručně překročit, nejen, že bychom se asi měli poklonit, ale také se hodně přibližujete aktivitě, která připomíná to, co umí spamboti.

5. Reportovali vás? Tohle, pokud se to stává pravidelně, může být pro algoritmus red flag.

A teď k tomu, jak se můžete z potenciálního shadowbanu vymanit. Jde opět o best practices, které můžou a nemusí fungovat samostatně, nebo jako celek.

1. Odhlašte se ze všech automatizovaných aplikací, které za vás lajkují, komentují, posílají zprávy nebo dokonce automaticky postují obsah. Jsou to třeba Boostly, Social Envy, Socially Rich, Schedugram, Onlyput, Instaeasy, Instazood a mnoho dalších. Já osobně můžu dát ruku do ohně jen za Later a Buffer, protože je mám vyzkoušené. A abyste si to pojistili, odepřete appkám přístup k API v nastavení IG na desktopu. Tam můžete mimochodem najít docela hodně zábavných subjektů, o kterých ani netušíte, že jste je kdy na Instagram pustili.

 

Shadowban Instagramu a jak se ho zbavit

 

 Shadowban Instagram a jak se ho zbavit

 

2. Po dobu několika dnů Instagram nepoužívejte. To znamená odhlásit se a opravdu si dát prázdniny. Uvádí se nejčastěji 48 hodin, které by mohly zafungovat, může se to ale hodně různit.

3. Smažte veškerý sporný obsah a hashtagy. Udělejte si prostě výlet do vlastní historie. Třeba zrovna tam narazíte na #, u kterých jste netušili, že by mohly skrývat takové poklady od jiných uživatelů.

4. Přesuňte se z byznys účtu na soukromý.

5. Editujte si profil. Jako podpůrná aktivita k dalším z výše uvedených to prý taky může pomoct.

6. Když nic z výše uvedeného nepomůže, nahlaste Instagramu problém. Tuhle možnost najdete v nastavení profilu.

Autorkou článku je Petra Kellerová.

 

 

 

 • Kohout Martin
  29. 05. 2017 / 16:02

  Řekl bych, že to tak horký zase nebude. Co mám info, tak blokují účty až po 10k nakoupených followers na Instagramu. Jde o to, že se bere v potaz datum založení účtu a flow přibývajících.

  • Petra
   29. 05. 2017 / 16:29

   Martine, kdyby to bylo tak jednoduše definovatelné, bylo by to fajn :). Ono jde totiž právě o to, že různí lidé mají různé info a konzistentní informace ze strany IG očekávat nemůžeme. Proto jsem ten článek psala – s ohledem právě na ta „ale, možná, říká se“, co se kolem toho vyrojila. A bohužel vzhledem k úpravám IG algoritmu se to, co už je vyzkoušeno, ještě mockrát může měnit.

 • Sabina Zelinková
  13. 03. 2019 / 19:35

  mam problém nedávala jsem pod istagramové příspěvky žádné hashtagy a tedka se mi zablokoval celý instagram nejde mi se přihlásit na ani jeden účet zkoušela jsem to i přes notebook a nepomohlo to nevíte co s tím?

  • Mína
   13. 03. 2019 / 20:40

   Řeším dnes tak cca od 14:00 to samé. Na mobilu mi to hlásí chybu a na PC mi stránka instagramu hlásí error. :(

  • Pavla
   15. 03. 2019 / 13:54

   Sabino,

   13.3. 2019 měl Facebook, Instagram či WhatsApp velký výpadek. Nešlo posílat zprávy, přidávat příspěvky ani se přihlásit.

 • Lucka
  12. 06. 2019 / 16:54

  Ahoj mám dotaz nejde mi nic na instagramu lajkovat píše mi to že mám akci bloknutou vůbec nevím proč nevíš prosím co s tím?

  • Katarína Svobodová
   15. 08. 2019 / 16:28

   Dobrý den, Lucko, zkoušela jste chybu reportovat přímo Instagramu? Děkujeme za upřesnění, Katarína z Hájedničky

 • Daniela
  06. 07. 2019 / 23:39

  Ahoj mám problém, nejde mi na instagrame pridávať nových sledujúcich (už asi 3 mesiace), píše mi to, že akcia bola zablokovaná, vôbec neviem prečo, nevieš prosím čo s tým?

  • Katarína Svobodová
   15. 08. 2019 / 16:29

   Dobrý den, Danielo, zkusila jste se spojit přímo s podporou na Instagramu prostřednictvím možnost „Report problem“? Děkujeme za upřesnění, Katarína z Hájedničky

 • V
  13. 08. 2019 / 17:06

  Když chci opakovat nějaký příspěvek na instagram ukáže se mě tam tabulka na které je napsáno Akce je blokována… Nevíte někdo co s tím?

  • Katarína Svobodová
   15. 08. 2019 / 16:17

   Dobrý den, můžete nám prosím upřesnit, jakým způsobem chcete „opakovat“ příspěvek na Instagramu? Děkujeme, Katarína z Hájedničky

 • Kristián
  25. 08. 2019 / 22:18

  Dobrý deň, keď chcem dať niekoho sledovať nefunguje to vyskočí tabulka akcia bola zablokovaná. Reportoval som to x krát, ale stále nič. Všetko robiť môžem ale nejde mi dať nikoho sledovať. Prepol som to už na bežný účet, a skúsil sa odhlásiť na 2 dni tak uvidiím.

  • Katarína Svobodová
   28. 08. 2019 / 21:37

   Dobrý večer, někdy odblokování může trvat delší dobu. Doporučujeme Vám tedy počkat. Bohužel neexistuje jiný způsob, jak chybu vyřešit. Pěkný večer, Katarína z Hájedničky

   • Kristián
    29. 08. 2019 / 22:31

    A nie je niečo čím to urýchliť? Na YT som pozeral videá a ľudia hovoria, že treba dávať väčšiu aktivitu, viac story, viac srdiečok atď, aby ma IG nevyhodnocovalo ako robota, niektorí, že aktivitu treba obmedziť. Skúšal som sa na 48hodín odhlásiť, ale to nepomohlo.

 • Pavla
  02. 09. 2019 / 22:54

  Dobrý den, mám to samé. Po každé akci se mi obevi akce blokovana. Dostala jsem zřejmě Shadowban. Posílala jsem nahlášení problémů. Pokaždé se objevila tabulka ze mi děkuji ale zadna zpětná reakce. Prosím co mužů dělat pro zrušení Shadowban. Děkuji

  • Pavla
   02. 09. 2019 / 22:56

   Zkusila jsem se odhlásit. Jak dlouho to mám dodržet? Nebo jak Kristián píše tvořit aktivity? Děkuji.

 • Saska
  25. 09. 2019 / 17:57

  Dobry den, nemozem pouzivat hestegy, ked aj dam pod fotku hocijaky tak sa vobec nezobrazi moja fotka. Dostala som od instagramu info ze viac nemam narok pouzivat nastoje znackoveho materialu na ig. Co to znamena? Vratia mi niekedy este mozne pouzivanie hestegov? Uz som bola aj dva dno odhlasena aj ucet som uz prepla na sukromny a stale to nefunguje. Dakujem za odpoved

 • Lukáš
  21. 11. 2019 / 19:45

  Dobrý den, mám celkem problém. Nevím jestli je to přímo daný Shadowban, ale když se podívám na to, kdo nebo koho sleduji, nic se mi nezobrazí, pouze poznámka ,, počkejte pár minut a zkuste to znovu" nějak nevím co s tím dělat, poraďte prosím.

  • Andrea
   03. 08. 2020 / 09:32

   Teď mám ten stejný problém,nemohu se podívat, koho sleduji

 • Aneta Řadová
  13. 10. 2022 / 08:02

  Také se mi stalo že nemůžu dát like a ani sledovat další lidi… po asi 2 dnech mi účet nějak smazali a nemuzu se do nej znovu dostat. Měla jsem jen 289 sledujicich a na fotce cca 80 liků a stejnak mi napsali že prý spolupracuji s nějakým účtem skrze něj mám víc sledujících atd. Ted kdyz se prihlasim k novemu uctu… děje se mi to same… nemuzu tam v podstate nic delat. Kdyby nekdo vedel co s tím byla bych moc ráda za radu

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.