Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Search vs. display reklama v ČR. A vítězem se stává?

Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) minulý týden zveřejnilo základní výsledky svého výzkumu reklamních investic do internetové reklamy, ve kterém mimojiné poprvé představilo i novou metodiku výzkumu reklamních investic do PPC reklamy (přesněji do reklamy v PPC systémech). Poprvé tak máme možnost poměrně přesně srovnat podíl reklamních výdajů do display reklamy (tj. plošné bannerové brandové reklamy), reklamy v katalozích a reklamy v PPC systémech.

Rozložení reklamních investic: display vs. search vs. directories

Poměr mezi investicemi mezi display a search reklamou je velmi ožehavé téma a mnohokrát jsme slýchali, jak jsme daleko za opicemi, protože v ČR narozdíl od zbytku Evropy jednoznačně dominuje display reklama. Je to však skutečně tak? Pojďme si tedy rozklíčovat informace, které nám výzkum SPIRu ukazuje. Konkrétní částky nechme strany a zaměříme se na poměrové ukazatele: [caption id=„attachmen­t_3311“ align=„aligncenter“ width=„467“ caption=„Rozložení reklamních investic 2009 podle typů“]Rozložení reklamních investic 2009 podle typů[/caption] Z grafu je patrné, že display reklama je v poměrovém zobrazení skutečně dominantní. Je to ale správný výklad? Z mého pohledu nikoliv. Důvodem je fakt, že zatímco search reklama (a ve většině případů i reklama v katalozích) je uváděna ve skutečných cenách (tzv. net net ceny), display reklama je uváděna v ceníkových cenách (tzv. gross ceny). Jak dosáhnout srovnatelné úrovně cen? Musíme z grossových cen display reklamy odečíst provize, bonusy, slevy atp. Jejich procentní výše je tak trochu veřejným tajemstvím a já rozhodně neudělám chybu, pokud částku u display reklamy vydělím dvěma, abych se dostal na předpokládanou net net cenu. Jak pak bude vypadat graf po této změně? [caption id=„attachmen­t_3314“ align=„aligncenter“ width=„483“ caption=„Rozložení reklamních investic 2009“]Rozložení reklamních investic 2009[/caption] Situace se nám výrazně vyrovnává a ačkoliv display reklama stále vede, není rozdíl už tak dramatický. Pojďme v přemýšlení ale dál. Když se podíváte do zahraničních publikací, které se věnují stejnému tématu (např. do výzkumu australské Internet Advertising Bureau – PDF) nezřídkakdy uvidíte, že se čísla za search reklamu a reklamu v katalozích sčítají. Jakou to má logiku? Inu, reklama v katalozích je ze své podstaty také reklamou ve vyhledávání. Jen nehledám fulltextově, ale v databázi katalogu. Nechci dogmaticky tvrdit, že je nezbytně jediný správný pohled, přesto se však domnívám, že je užitečné si uvědomit, jak jsme na tom v porovnání klasické display reklamy a reklamy ve vyhledávání, kde sečtu hodnoty za katalogy a PPC systémy. [caption id=„attachmen­t_3316“ align=„aligncenter“ width=„483“ caption=„Rozložení reklaních investic 2009“]Rozložení reklaních investic 2009[/caption] Jak nám to vychází? Dvojblok reklamy ve vyhledávání (PPC systémy + katalogy) display reklamu porazil.

Vývoj do budoucna

Pojďme se nyní podívat, jak to vlastně vypadá s trendy. Z hlediska čísel SPIRu je možné porovnat hodnoty za rok 2008 a 2009. Je ovšem nutné zvážit, že u čísel za search reklamu se v roce 2009 změnila metodika výpočtu. V roce 2008 bylo toto číslo pouze odhadem respondentů výzkumu, kdežto v roce 2009 byla k dispozici opravdová data. Přesto se však domnívám, že číslo za rok 2008 bylo poměrně blízko pravdy, protože bylo potvrzeno i druhým odhadem z dílny mediální agentury OMD. Jaký byl tedy růst jednotlivých typů online reklamy v meziročním srovnání 2009/2008? [caption id=„attachmen­t_3318“ align=„aligncenter“ width=„483“ caption=„Nárůst reklamních investic podle typu“]Nárůst reklamních investic podle typu[/caption] Display reklama zaznamenala pěkný nárůst 23 %. Reklama v PPC systémech však rostla dvojnásobně. Katalogy nerostly vůbec, což může znamenat, že je trh zcela saturovaný a díky obchodní aktivitě největších hráčů v tomto oborů (Seznam, Centrum) už všichni „své zápisy“ mají.

A závěr?

S uvážením všech možných potíží a nepřesností tohoto výzkumu a změnám ve výpočtové metodice by bylo rozhodně nefér nyní stanovovat jednoznačné závěry o vítězech a poražených. Přesto se však minimálně o dva závěry pokusím:

 1. Ve skutečných cenách tu máme v souboji display vs. search zcela vyrovnané hráče. Pokud bychom navíc podobně jako v zahraničí sčítali hodnoty za katalogy a PPC systémy (což má svoji logiku), z display reklamy by se najednou stal hráč slabší.
 2. Pro rok 2010 věřím ve větší růst u search reklamy, a proto jsem přesvědčený, že ve skutečných cenách (net net) bude search reklama (i bez katalogů) v roce 2010 větší. Tím se zařadíme po bok ostatních států západní Evropy.
 3. V roce 2010 zřejmě rovněž neuvidíme nějaký zajímavý růst u reklamy v katalozích, což by mohlo znament, že se jak Seznam, tak Centrum více zaměří na využití PPC reklamy, kde je rozhodně potenciál na zajímavý růst. Ostatně některé náznaky už tomu nasvědčují.

Disclaimer

 • Ačkoliv by se mohlo zdát, že search reklamě nadržuji, prosím, uvažte, že jsem nikde neuvedl, že display reklama je blbá a search reklama dobrá. Mám rád obě stejně a jde mi jen čísla.
 • V rámci svého působení v Komisi výkonnostního marketingu SPIRu jsem autorem a garantem metodiky výzkumu reklamních investic v PPC systémech.
 • Ano, uvědomuji si, že neexistuje striktní rozdělení mezi display a search reklamou. Čili například investice do bannerové reklamy v Google AdSense (notabene často oceňované metodou CPT) jsou zahrnuty do čísel PPC systémů a tudíž do search reklamy. Přesto je však pro účely podobného výzkumu někde dělící čáru udělat.

A jaké jsou vaše závěry? Souhlasíte se mnou, nesouhlasíte? Budu rád za vaše komentáře.

Autorem článku je David Špinar.

 • ra.ri.ta
  28. 02. 2010 / 15:22

  Z uvedeného plyne jediné.

  Reklama v Internetu výrazně poklesne. A chce to dodat: Díky bohu.

  Probůh, ať ta krize už konečně pořádně zabere a nemusíme o tom tak mnoho plkat.

 • Martin Snížek
  28. 02. 2010 / 15:31

  Díky za ta čísla, i když si myslím, že je pro nás nejdůležitější vědět, jaký je objem „search“ trhu.

  To srovnání, které děláš, to nejsou žádná čísla a měření, to je pouze kvalifikovaný odhad (dělení dvěma) – což nijak nesnižuje jeho hodnotu, ničeho lepšího se asi nedočkáme, ale přijde mi důležité to říct nahlas :-)

  Jako problematické do budoucna vidím, že search zahrnuje i adsense a v něm rotované bannery a kontext Skliku. To totiž žádný search není, to je podle povahy spíš display, akorát ho obvykle nespravují mediálky. Růst searche v dalších letech imho bude hodně zajištěn právě těmito „nepravými zdroji“, a celý výzkum SPIRu tak bude pořád mít špatnou vypovídací hodnotu.

 • Robert Němec
  28. 02. 2010 / 15:39

  A co display nakupovaný na PPC u vydavatele? Vždyť přeci víte, že PPC NEROVNÁ se vyhledávače.

  Navíc při této metodice by mohla např. část reklamy na Facebooku skončit v kolonce „search“.

  Jinak si myslím, že do search se dává v ČR příliš (ve smyslu: „stejný objem zakázek by šel dělat za nižší náklady“) a klidně bych i objem snížil.

 • David Špinar
  28. 02. 2010 / 15:40

  [1] „Reklama v Internetu výrazně poklesne“

  Ehm, z čeho tak soudíte? Mně přijde, že pravý opak je mnohem pravděpodobnější, ale třeba mi to vysvětlíte :)

  [2] „i když si myslím, že je pro nás nejdůležitější vědět, jaký je objem „search“ trhu.“

  1,5 mld Kč. Je to v tom výzkumu SPIRu v odkazovaném článku na Lupě.

  [2] „Růst searche v dalších letech imho bude hodně zajištěn právě těmito „nepravými zdroji“, a celý výzkum SPIRu tak bude pořád mít špatnou vypovídací hodnotu.“

  Souhlasím a je to určitě výzva se s tím nějak „poprat“, i když v tom úplný optimista nejsem, protože to bude velmi komplikované.

 • David Špinar
  28. 02. 2010 / 15:43

  [3] „A co display nakupovaný na PPC u vydavatele? Vždyť přeci víte, že PPC NEROVNÁ se vyhledávače.“

  Roberte, podle metodiky výzkumu SPIRu jsou čísla v „search“ pojímána jako „inzertní náklady v PPC systémech“. Z tohoto důvodu je tam tedy započítaná i PPC inzerce na Facebooku.

  [3] „Navíc při této metodice by mohla např. část reklamy na Facebooku skončit v kolonce „search“.“

  Ano, také, že je. Je to ve své podstatě „PPC systém“.

  [3] „Jinak si myslím, že do search se dává v ČR příliš (ve smyslu: „stejný objem zakázek by šel dělat za nižší náklady“) a klidně bych i objem snížil.“

  S dovolením bych toto nekomentoval a raději nechal na inzerentech a jejich vlastnímu pojetí výkonnostního resp. brandového marketingu.

 • Jarda F.
  28. 02. 2010 / 18:25

  měl bych jeden asi laický dotaz: do jaké kolonky se řadí reklama za inzerci na inzertních serverech typu jobs.cz, tipcars.com, reality.cz apod? Tam „tečou“ neskutečné objemy peněz. Nebo to není reklama ale služba? díky za odpověď Jarda

 • ra.ri.ta
  28. 02. 2010 / 21:02

  [4] Jsou zásadně dvě možnosti:

  Platí „růst růstů“ NEplatí „růst růstů“

  Odhaduji, že jsme fikci růstu růstů dosáhli a pak může následovat jen pokles a tak, že všeho.

  Ono to vychází ze selského rozumu, že když něco již NEmůže růst, tak to bude na oplátku klesat.

  Zatím to tak vždy bylo. Třeba po nějakém vyzkumu se to zaběhlé pravidlo našich předlů rázně změní.

 • David Špinar
  31. 08. 2010 / 14:03

  Dobrý den „Petře z WSI (internetový marketing)“, žádná průběžná data během roku neexistují.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.