Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Q/A: V jakých jednotkách definovat velikost písma?

K dalšímu dílu rubriky Questions and Answers mě motivovaly dva aktuální články, které se tomuto tématu obšírně věnují. Za prvé je to na Lupě text Velikost písma v moderních prohlížečích, za druhé Pixyho reakce O velikosti písma v prohlížečích, zvětšování a zoomování. Tyto články ostatně konvenují s velmi častými dotazy, které na toto téma dostávám zejména na školeních tvorby přístupného webu. Otázka: V jakých jednotkách definovat v kaskádových stylech velikost písma, abychom dodrželi zásady přístupného a dobře použitelného webu? Zmíněné články příliš teoretizují, já se pokusím vyjádřit stručně a jasně: Použijte takové jednotky velikosti písma, u kterých budete mít jistotu, že si je budou moci lidé pomocí standardního ovládání prohlížeče zvětšit. Mezi prohlížeče pochopitelně zařaďte MS Internet Explorer (verzi 6 a 7), Mozillu/Firefox a Operu. Vykašlete se na odborné disputace, zdali se ten či onen prohlížeč chová při zvětšování té či oné jednotky divně, a místo toho si raději sami vyzkoušejte pomocí funkce „Zvětšit písmo“, zda-li je možné písmo skutečně zvětšit. Pro lepší názornost jsem si pro vás připravil tyto tři obrázky. První ukazuje zobrazení písma při nastavené standardní velikost v MSIE 6. Jednotky velikosti písma - standard Druhý obrázek ukazuje situaci, kdy jsem v MS Internet Exploreru 6 zvolil v menu položky „Zobrazit“ / „Velikost textu“ / „Největší“. Zvětšené písmo v MSIE6 Totéž pak ve Firefoxu. Zvětšené písmo ve Firefoxu Co z toho plyne? Jak jsem napsal v úvodu. Použijte jen takové jednotky, u kterých jste si jistí, že si je mohou uživatelé pomocí prohlížeče zvětšit. Z definovaných jednotek jsou to em, ex a %. Nebo můžete použít slovní vyjádření (např. small nebo smaller). Ostatně, právě to také doporučují pravidla přístupnosti.

 • Ivo Toman
  25. 04. 2007 / 12:58

  Tak nějak si v dnešní době představuji články, jednoduše a srozumitelně. Tak aby se dali přečíst během 5 minutové přestávky a pak zpět do práce.

 • Plaváček
  25. 04. 2007 / 13:21

  IE se chová k velikosti písma definovanému v EM dost šíleně, pokud si ho chcete zvětšit. Většinou to dopadne katastrofou a proto bych tento způsob nedoporučoval.

  Zkuste si třeba tento webík – https://www.axago.cz/cz/. Nejlepší řešení je použít jako výchozí písmo small (a pro JESPR x-small, pokud je v quirku). Tím obdržíte stejné výchozí písmo, se kterým se pak dá pomocí procent dobře manipulovat.

 • David Špinar
  25. 04. 2007 / 13:49

  [2] Ano, pokud je celý web v jednotkách EM, MSIE text při zvětšení zvětšuje příliš, což je na obtíž. Obvykle stačí mít alespoň jeden prvek nadefinovaný s jednotkou % a MSIE se začne chovat normálně.

 • Filosof
  25. 04. 2007 / 14:03

  Nu.. velikost písma v em nepočítá s alternativou, že tvůrce webu chce držet účaří řádků v jednotlivých sloupcích.. nebo spíše – spočítat to pak správně je šílenství.. takže pokud chcete na webu i tuto fičurku, tak px pro všechny a em pro IE podmíněným komentářem..

 • SuE
  25. 04. 2007 / 15:18

  ten problém s em pro IE by měla vyřešit tato definice: html { font-size:100.01%; } více v tomto článku: https://www.christianmontoya.com/…ll-the-time/ (em calculations)

 • Hazmi
  25. 04. 2007 / 15:19

  A co když se v CSS pro prvek BODY použije taková fičurka s velikosti pisma na 62.5% ( ⇒ 1em = 10px). Bude potom dělat písmo v jednotkách EM v IE neplechu při zvětšování?

 • Martin Snížek
  25. 04. 2007 / 18:24

  Já bych jen dodal, že běžní uživatelé si písmo skoro nikdy nezvětšují: https://www.snizekweb.cz/…ikost-pisma/

 • Jarek Jesenský
  30. 05. 2007 / 17:24

  Možná vás bude zajímat názor již vcelku slušné skupiny 536 unikátních uživatelů magazínu gsm4U.cz na otázku Měníte si velikost písma webových stránek v prohlížeči?.

 • kamil novotny
  06. 08. 2007 / 00:23

  verim pouze statistice kterou si sam zfalsuji :) neverim ze zvetsovani pouziva vice nez 5% lidi

 • David Jambor
  29. 08. 2007 / 18:15

  Dobrý den /Ahoj před delším časem jsem na tomto webu nebo najiném pod webu h1.cz viděl seznam css definicí třeba na typ rámečku,nebo na styl písma rád bych tyto tabulky opět zhlédl,nicméně najít se mi je nepodařilo … byl bych rád kdyby někdo byl tak ochotný a dal mi link na tu stránku :-) omlouvám se, že tento dotaz píšu zrovan sem. Předem děkuji

 • Dove
  10. 10. 2007 / 07:05

  nebylo to jakpsatweb.cz?

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.