Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Q/A: Jaký použít WYSIWYG editor?

Tímto článkem začínáme rubriku, kterou jsme pracovně nazvali „Q/A“, tedy Questions and Answers. Rádi bychom vám touto formou zprostředkovali časté dotazy našich klientů, přátel a známých a naše odpovědi. Věřím, že pro vás budou tyto články zajímavé a nám poslouží jako referenční příručka na často opakující se dotazy. Otázka: Rádi bychom v našem redakčním systému použili nějaký WYSIWYG editor. Jaký máme použít? Nad použitím WYSIWYG editorů v redakčních systémech by nejeden tvůrce webu ohrnul nos, přesto je však praxe taková, že pro většinu klientů bývají tyto editory lepší volbou, než marná snaha o pochopení značek HTML nebo některého značkovacího systému typu Texy, Textile nebo Markdown. WYSIWYG editory si s sebou však nesou určité břímě častých chyb ve výsledném značkovacím kódu, a to jak z hlediska syntaxe, tak sémantiky. Tvůrce nebo implementátor redakčního systému by v případě WYSIWYG editorů měl myslet především na dva důležité body:

 1. Vybrat pro implementaci vhodný WYSIWYG editor (viz dále).
 2. Případně omezit možnosti WYSIWYG editoru, aby v něm měl uživatel pouze vybrané formátovací možnosti, které omezí jeho přílišnou kreativitu.

Pokud jde o otázku, jaký vybrat WYSIWYG editor, rád bych vás odkázal na velmi zajímavý článek Petera Krantze s názvem Evaluation of WYSIWYG editors (2007), ve kterém podrobně zkoumá schopnosti a možnosti osmi nejčastěji používaných WYSIWYG editorů. Zaměřil se primárně na sémantickou a syntaktickou správnost výsledného zdrojového kódu i na různé špeky, jako jsou vnořené seznamy atp. Z komerčních WYSIWYG editorů v jeho testu nejlépe vyšel XStandard (ten vyhověl dokonce všem testům) následovaný EditOnPro. Z open-source editorů nejlépe uspěl TinyMCE následovaný FCKeditorem. Pro bližší srovnání schopností a možností jednotlivých editorů společně s doplňujícím komentářem doporučuji prohlédnout výslednou tabulku. Je jasné, že se kvalita jednotlivých editorů neustále zlepšuje, přesto je evidentní, že některé WYSIWYG na kvalitu výsledného kódu dbají o něco více, než ty ostatní. Je tedy na tvůrci redakčního systému, aby naimplementoval ten správný a vhodně ho pro uživatele upravil. Věřím, že vám při výběru pomůže třeba i toto srovnání.

 • LokoN
  11. 04. 2007 / 12:30

  Pro me bylo vzdycky nejdulezitejsi vedet jak editor zvlada: zalomeni radku vs novy odstavec pri enteru, stylovani elementu pomoci CSS a image manager.

 • Štěpán Binko
  11. 04. 2007 / 13:21

  Myslím, že skutečnou jedničkou v komerční sféře je bezkonkurenčně Ephox (https://www.ephox.com/…ts/editlive/), doporučuji prostudovat a vyzkoušet. Možná, že důvodem k nezaření do listu testovaných editorů byla jeho cena, v každém případě je to svými vlastnostmi editor bezkonkurenční.

 • Mirek Komárek
  11. 04. 2007 / 15:07

  Škoda, že litevský Spaw má takový mizerný marketing https://www.solmetra.lt/…n_spaw_intro

 • Michal Till
  11. 04. 2007 / 16:10

  Jednu větu bych poopravil. „přesto je však praxe taková, že VĚTŠINA KLIENTŮ SI MYSLÍ, ŽE JSOU PRO NĚ tyto editory lepší volbou, než marná snaha o pochopení značek HTML nebo některého značkovacího systému typu…“.

  Ne vážně. Pokud jde o absolutně nekomerční web, kde je „všechno jedno“ (skoro), tak ať si tam klidně What You See Is All You Have editor poručí, pokud je třeba webu dělat byť jakýkoliv náznak marketingu, SEO atd., tak považuji podobné editory za velké „nou – nou“.

 • Jirin
  11. 04. 2007 / 18:11

  Mozna lehce OT, ale treba nekdo bude vedet.. TinyMCE je pod licenci LGPL, jak to je s jejim nasazenim u komercniho RS. Mohu nasadit tento editor, a pak tu aplikaci prodavat nekomu dalsimu? Pripadne musim i pak zverejnit zdrojove kody? Diky za pripadnou pomoc

 • Ivo Toman
  11. 04. 2007 / 19:12

  Řekl bych, že z těch nekomerčních je TinyMce skutečně nejlepší. Používám ho již nějakou chvíli jako alternativu k texy v textpatternu a jsem s ním po několika úpravách velice spokojen.

 • Karel
  11. 04. 2007 / 19:44

  Ad Solmetra – byl by to dobry editor, kdyby formatoval tucne pismo pomoci , kurzivu jako … apod. Takto s jeho stylovanim pomoci je nepouzitelne…

 • Karel
  11. 04. 2007 / 20:14

  Tak to jsem trosku necekal… spravne by melo byt tucne pismo pomoci strong a kurzivu jako em :)

 • Miroslav Koula
  11. 04. 2007 / 20:26

  [7] nevím, teď jsem se na Spaw v.2 díval a Strongy a emka dělá správně. Kdysi dávno v roce 2003–4 jsem používal jedničkovou verzi, ale šval mně její nevalidní výstup… Což ovšem byl a je z části nešvar všech WYSIWYG editorů dodnes…

  Na pár systémech, jsem proto již zhruba před rokem a půl začal používat XStandard, má spoustu výhod i nevýhod… Je to ActiveX objekt a ne malý, takže pouze na Windows a většinou jen na pár počítačích kde pracujete… Dobrá je jeho rychlost, funkce i xhtml výstup, který má ovšem také své mušky…

  Teď zkouším jako jeho variantu nasadit TinyMCE jelikož se mi vcelku líbí jeho API, rychlost (oproti FCK) a např. podpora Opery atp.

  Dalším velkým nešvarem WYSIWYGů je vyčištění kódu z Wordu… Protože ono základem všech WYSIWYGů je nějak nasypat obsah z Wordu na webu. Nejlépe aby to zvládla i sekretářka…

 • Jarek Jesenský
  11. 04. 2007 / 20:33

  Tento absolutně nic neříkající „článek“ bych nazval spíše „Umíte-li anglicky, poradíme vám kam se podívat, ať zjistíte, jaký použít WYSIWYG editor“ :-(

  Jen první komentář (LokoN) obsahuje pro laiky mnohem cennější skutečnosti než celý „článek“, jen by se právě musel podrobněji rozebrat do laické mluvy. Laik uvažující nad WYSIWYG editorem totiž neví ani co je element, ani co je CSS a už vůbec ne proč je dobré používat editor, který umí s CSS pracovat …

  Buď nevíte jak odpovídat na dotazy (což u profesionálů neočekávám), nebo vnitřně bojujete s tím, kolik toho prozrazovat svým zákazníkům a konkurentům z toho, čím se snažíte živit :-). To z vlastní zkušenosti plně chápu, jen mi pak není jasné, proč jste se blog rozhodli dělat …

 • David Špinar
  11. 04. 2007 / 22:16

  [10] Jarku, ale tento článek nebyl psaný pro laiky. Nebyl psaný pro ty, kteří budou využívat WYSIWYG editor pro tvorbu obsahu. Byl psaný pro toho, kdo ho bude implementovat do redakčního systému, kdo je zodpovědný za jeho optimální výběr. A u něj oprávněně již očekávám schopnost mluvit anglicky a rozumět pojmům jako CSS. To jsme si zřejmě nerozuměli v cílové skupině tohoto textu. O nějakém zamlčování know-how tady pochopitelně nejde.

 • Libor
  11. 04. 2007 / 22:19

  Pokud člověk stránky vytváří pomocí PHP, Javascriptu,…, používání WYSIWYG editorů ztrácí význam. Já už více než rok používám NonWYSIWYG editor Quanta a vůbec nic mi neschází.

 • David Špinar
  11. 04. 2007 / 22:24

  [12] Ale bacha, tento článek není o editorech pro tvorbu webu. Je o editorech, které se vkládají do redakčních systémů pro správu obsahu.

 • Jarek Jesenský
  12. 04. 2007 / 01:31

  [11] Díky Davide za osvětlení, přesto si myslím, že sem na základě nadpisu (a dobrého SEO ;-) přijdou z vyhledávačů lidé, kteří pak jen zklamaně odejdou. Na nešíření vlastního know-how zdarma nevidím nic špatného, ale pokud už to někdo hodlá dělat, pak musí vědět, čím jiným se bude živit :-).

 • Nidzo
  12. 04. 2007 / 09:12

  Na svém webu používám XStandard ve verzi Lite, sice neumí složitější funkce, ale na obyčejné publikování stačí více než dobře a do ASP.NET má jednoduchou implementaci. :) Vřele doporučuji.

 • Peter Hajduček
  12. 04. 2007 / 21:43

  Chcem sa spýtať, či sa chystáte odpovedať aj na otázku ohľadom efektívnej obrany pred spam botmi vo verejných diskusiách a emailových formulároch. Myslím si, že mnoho ľudí, vrátane mňa, by to zaujímalo. Na internete je to dosť sporné, niektorí obhájujú captcha, iní primitívne otázky, atď. Ďakujem.

 • David Špinar
  12. 04. 2007 / 21:49

  [17] Díky za dotaz. Ano, k tomuto tématu se určitě dostaneme velmi brzy.

 • Tomáš Fejfar
  12. 04. 2007 / 22:39

  [16]Já osobně používám generování dvou náhodných čísel 0–5, která se sčítají. (Cílová skupina je většinou 15+, takže sčítat do 10ti umí :D )

 • Karel
  13. 04. 2007 / 14:38

  [9] Přímo na webu Solmetry v demu v 2 to dělá: span style=„font-weight: bold;“ … tak nevím, nezkoušel jsem to nastavovat, ale předpokládal jsem že pokud to umí, tak to tak ukáže…

 • dusoft
  17. 04. 2007 / 01:36

  a na semanticky najvernejsi ste pozabudli? https://demo.wymeditor.org/…r/editor.htm

 • Lukáš Huňka
  27. 09. 2007 / 16:18
 • Honza
  05. 03. 2010 / 16:24

  Já osobně používám generování dvou náhodných čísel 0–5, která se sčítají. (Cílová skupina je většinou 15+, takže sčítat do 10ti umí :D )

 • LynX
  06. 10. 2011 / 10:46

  TinyMCE :)

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.