-
22. srpna 2023
Plánujete přejít z B2B trhu na B2C? Není to tak jednoduché, jak se zdá
Rubrika:
Autor: Andrea Krejčí -
29. června 2023
Vtipná i seriózní šablona pro vaši out of office zprávu
Všechny úkoly před dovolenou už máte hotové, teď zbývá to jediné – nastavit si out of office e-mail pro všechny, kdo vám budou během dovolené psát. Abyste s tím neztráceli čas, vymyslel náš content tým šablonu, kterou můžete ještě dnes použít. Stačí si vybrat, jestli chcete být vtipní, nebo seriózní.
-
17. dubna 2023
Krok za krokem: Na co si dát pozor, když nastavujete kampaň na YouTube
-
31. března 2023
Děti tady (ne)chceme aneb 3 rychlé copy lekce
-
1. března 2023
Co se stane, pokud nezakážete automatickou migraci Google Analytics
Místo videozáznamu Open Monday je dostupná jen 4minutové reklama …
Mrkněte na to znovu, já to vidím v pořádku.
Je to prohlížečem. V MSIE6 jde jen reklama. Ve FF3 jde záznam bez úvodní reklamy. Za odhalení bugu očekávám pozvání na příští „typický pracovní den v H1“ v čase, kdy ještě budou koblihy;)
Díky za odhalení chybky. Kvůli rozdílnostem Firefox vd. IE se musí do kódu zadávat adresa videa 2×. Samozřejmě při kopírování kódu z jiné stránky se i mistr tesař někdy utne a nahradí jen jednu adresu;)
Dík za velmi pěkný spot.
17:35 – „…takže my, až budeme na našem weblogu publikovat tohleto video, tak k tomu titulky přidávat nebudeme, ale budeme k tomu přidávat tuhle prezentaci…“
Jen mi přišlo úsměvné, že ta prezentace je rovněž ve flashi ;)
Ale jinak moc pěkný počin tohle Open Monday, díky.
Jedna, dvě věci mě opravdu překvapily, zbytek byl užitečné zopakování.
Takovéto video je bezvadná forma i pro ty, kteří to mají do Prahy daleko.
Nebyla by možnost dát video ke stažení? Z technických důvodů nemůžu flash video přehrávat přímo na z netu. Díky
[6] Díky za připomenutí. Přidali jsme odkaz na download prezentace.
Je prezentace nahraná celá? Běží mi jen prvních cca 15 minut a pak je uprostřed věty konec. Pro jistotu dodávám, že používám Operu.
[10] Ano, je celá. Viz například komentář [6], kde Karel Fučík komentuje něco, co je v čase 17:35.
Ahoj, určitě v lecčems přínosná přednáška, díky. Jen mě při sledování napadla otázka přístupnosti horizontálních vs vertikálních tabulek.
Horizontální uspořádání asi převažuje a jsou mu tedy přizpůsobeny čtečky (výstup z databáze – jméno, příjmení, bydliště) → čteme po řádcích.
Jak bude ale vypadat vertikální tabulka typu postupují, nepostupují (nebo výpis nějakých 2 teamů lidí – stejný počet řádků)…
Varianta č.2 je pak pro hlasové čtečky v celku nepoužitelná, pokud se čte pouze po řádcích…je nějaké použitelné řešení?
[12] Varianta 2
Použitelných řešení je hned několik.
První možnost je nepoužít tabulku a dát ty údaje do dvou seznamů.
Druhou možností je tabulku o 90 stupňů otočit a pak bude bez problémů dávat smysl čtena po řádcích.
Třetí řešení spočívá v tom, že necháte tabulku tak, jak je a využijete možností screenrederu. Moderní screenreadery (např. JAWS) totiž disponují funkcemi, které umožňují tabulku číst i vertikálně, tzn. při jejím procházení mohu jít po jednotlivých buňkách sloupce a ne řádku. V tomto případě nic nepokazíte, když k takovéto tabulce přidáte atribut summary a v něm strukturu tabulky popíšete. Nevidomý pak nemusí při jejím čtení tápat a bude okamžitě vědět, že má tu tabulku procházet po sloupcích a ne po řádcích.
[13] Super, děkuji za odpověď
ad1) Ano to mě také napadlo, ale samozřejmě to není vhodné vždy…K tomuto řešení mě napadlo ještě (z hlediska kódu ne zrovna pěkné řešení) použít 2 sloupce (a už tabulkou nebo float a pod.) a vložit 2 jednosloupcové tabulky.
ad2) Pokud jde o seznam, tak by se tabulka pravděpodobně do designu na šířku nevešla… :(
ad3) Přesně tímto směrem sem mířil otázku :) protože v tom se tolik neorientuji. A způsob čtení tedy přepíná sám uživatel?
[14] Ano, uživatel si může určit, jakým způsobem bude tabulkou procházet – JAWS nabízí řadu funkcí, které procházení tabulky usnadňují a vertikální pohyb po bunkách je jen jedna z nich.
Vy uživateli můžete u atypické/složitější tabulky pomoci třeba tím, že k ní přidáte atribut summary a v něm tabulku charakterizujete (není třeba psát, kolik má řádků a sloupců – to obstará screenreader, ale spíš popsat to, jak je obsah tabulky uspořádán a co tabulka obsahuje).
Právě jsem to dokoukal, docela se mi to líbilo :), takže děkuji.
Poměrně mě v prezentaci překvapil bod 17. týkající se „skip to content“ odkazů a jejich skrývání. I ve videozáznamu se tento bod přešel bez znatelného udivení posluchačů.
Představoval jsem si, že hlasová čtečka standardně pracuje s prohlížečem, který stránku zobrazí bez stylů. (K čemu by byly nevidomému člověku nějaké styly…)
Opravdu tedy v praxi nevidomí „surfují stylově“?
[17] Ano, čtečky některé stylové předpisy aplikují i „pro sebe“.
[18] A dá se za dobré, respektive spolehlivé řešení (kromě nabízeného skrývání skip-to-content odkazů pomocí position:absolute a z-index) považovat i vytvoření a přiřazení vlastního CSS souboru pro nevidomé, např. pomocí:
nebo je i zde nějaký zádrhel?
(Druhý pokus o vložení tagu:) <link rel=„stylesheet“ type=„text/css“ href=„css-pro-nevidome.css“ media=„braille,speech“ />
Dobry den, prednaska je velmi poucna. Mam otazku, ak cena vytvorenia pristupnej stranky nie je ovela vacsia ako cena nepristupnej stranky, preco nespravite aspon tento prispevok v blogu pristupny? Viete napisat aspon par linkov vacsich webstranok v cechach, pripadne na Slovensku, kde je dobre vyriesena pristupnost? Zaujimaju ma skor stranky, ktore maju aj nejaku inu funkcnost ako len zobrazenie menu, vyhladavanie a feeedback. Dakujem