Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Nejzajímavější zdroje o SEO

Účastníci školení H1.cz se často našich lektorů ptají, kde se mohou o dané problematice dozvědět ještě víc. To nás vedlo k myšlence postupně představit ty nejrelevantnější zdroje o jednotlivých oborech souvisejících s internetovým podnikáním. V prvním díle vám svůj obor optimalizace pro vyhledávače představí odborník na SEO Vladimír Saur. Při hledání kvalitních zdrojů o optimalizaci pro vyhledávače (SEO) zřejmě zjistíte, že oficiálních informací je poměrně málo, místo toho potkáte spoustu často nepodložených domněnek a mystifikací. Možná proto se sestava ověřených zdrojů v tomto oboru příliš nemění.

Zahraniční weby

SEO book (www.seobook.com) Hned na úvod začneme klasikou – SEO Book Aarona Walla a příslušný weblog s více než pětiletou historií. Články Aarona Walla jsou obsažné a rozhodně se nedá říci, že by tíhnul k lacinému zjednodušování. Search Engine Watch (searchengine­watch.com) Web Search Engine Watch je neméně známý. Tento internetový magazín se zabývá nejen SEO, ale marketingem ve vyhledávačích obecně. Weblog SEOmoz (www.seomoz.org/blog) Mezi legendární SEO firmy patří určitě SEOmoz.org, známá spoustou užitečných nástrojů. Na jejím webu najdete často aktualizovaný weblog. WebmasterWorld (webmasterwor­ld.com) Oblíbená jsou též webová diskusní fóra. Na tom zřejmě nejpopulárnějším WebmasterWorld se diskutuje nejen o SEO, ale i o dalších tématech spjatých s tvorbou webu, kategorie týkající se vyhledávačů zde však mají významné místo. Matt Cutts (dullest.com/blog) Velmi sledované jsou weblogy zaměstnanců vyhledávačů – z nich je zřejmě nejznámější weblog Matta Cuttse, vedoucího protispamového týmu vyhledávače Google. Na webu se nevěnuje výhradně SEO, najdete tam i spoustu čistě osobních příspěvků, přesto se vyplatí jej sledovat, aby vám neuteklo nějaké kontroverzní téma (třeba to o reportování placených odkazů). Google Webmaster Central kanál (youtube.com/u­ser/GoogleWeb­masterHelp) V poslední době je zajímavým zdrojem Google Webmaster Central kanál na YouTube, kde najdete krátká videa na témata spojená s Googlem. Na většině hovoří opět Matt Cutts. Google Blogoscoped (blogoscoped.com) Pro odlehčení je vhodný třeba Google Blogoscoped, zabývající se všemožnými novinkami a zprávičkami od Google.

České zdroje

Sova v síti (sovavsiti.cz/we­blog) Zřejmě nejstarším weblogem, kde se téma optimalizace pro vyhledávače objevuje, je Sova v síti Marka Prokopa. Krom článků o SEO zde najdete i pojednání o internetovém marketingu, použitelnosti či dalších aspektech tvorby webu. Vyhledavace.info (vyhledavace.in­fo) Marek má pod palcem i web vyhledavace.infowebovým fórem a základním FAQ vhodným pro úplné začátečníky. Konference o SEO (seo.nawebu.cz) Poměrně významným zdrojem užitečných informací (pokud je umíte odlišit od těch méně důležitých) je archiv e-mailové konference o SEO. Blog fulltextu Seznamu (fulltext.sblog­.cz) Pod drobnohledem optimalizátorů je oficiální weblog fulltextového týmu Seznamu, kde seznamáci informují o novinkách ve vyhledávání, lze zde najít i odkazy na testovací verze nových služeb a často je zde podnětná diskuze pod články.

Knihy o SEO

Nelze nezmínit také první českou knihu o SEO, kterou je možné získat v elektronické verzi zdarma. Není příliš obsáhlá, vznikla již před pěti lety, ale jako základní přehled může posloužit. Obsáhlejší a čerstvější českou knihou je Velký průvodce SEO od Michala Kubíčka. Zdroje zde uvedené jsou jen velmi stručným výběrem, ale k dalším pak už vede snadnější cesta – sledujte, kam vybrané zdroje odkazují, koho citují, a dostanete se k dalším kvalitním materiálům. Příkladem může být seznam zdrojů na weblogu Martina Snížka, kde samozřejmě nechybí také hodnotné články se SEO tematikou.

Příští díl seriálu

Problematika SEO je úzce spjatá s budování zpětných odkazů. A právě nejzajímavější zdroje o linkbuildingu představí linkbuilder H1.cz Jakub Velička přesně za týden.

 • tybi
  26. 05. 2009 / 13:10
 • Marek Prokop
  26. 05. 2009 / 14:59

  Když tu vidím [1], tak musím připomenout, že https://blog.seochat.sk/ je určitě jeden z nejlepších (jestli ne vůbec nejlepší) zdrojů v češtině a slovenštině dohromady.

  Dále mne trochu překvapilo, Vláďo, že uvádíš Search Engine Watch místo Search Engine Landu.

 • Edie
  26. 05. 2009 / 18:47
 • nevillegroup
  27. 05. 2009 / 07:47

  Tiez by som bol skor uviedol Search Engine Land, kde je vela dobrych clankov i od Erica Warda. Je tiez pravda ze tybi ma naj SEO stranku v nasom jazyku.

 • Tom@S
  27. 05. 2009 / 21:57

  Matt sa uz vratil na svoju staru adresu.

 • Rob
  29. 05. 2009 / 12:43

  Pěkný seznam, jen hlásím překlep…a navíc Matta

 • Eliška Hutníková
  01. 06. 2009 / 14:15

  [6] Překlep už je pryč, děkujeme:o)

 • marian
  12. 08. 2010 / 16:07

  super článok

 • eshop
  19. 11. 2010 / 21:42

  dobrá práca, ďakujeme

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.