Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Nejzajímavější zdroje o použitelnosti

Tak jako v jiných oblastech souvisejících s internetovým marketingem a podnikáním, také o použitelnosti existuje nespočet kvalitních zdrojů. Jsou psány především v anglickém jazyce a většinou se jedná o weblogy významných osobností a společností z tohoto oboru. Do našeho seznamu jsme vedle nich zařadili i dvě knihy o použitelnosti přeložené do češtiny.

Přestože ze zdrojů popsaných níže získáte mnoho znalostí, platí, že teoretické poznatky nedokážou nahradit praktickou zkušenost z oblasti tvorby, analýzy a testování webů. Pro začátek třeba sledujte známé a kamarády při práci s internetem. I tak si dostatečně zažijete základní „motto“ použitelnosti, kterým je fráze Steva Kruga: Nenuťte uživatele přemýšlet. Shoduje se s názvem jedné z jeho knih, o které ještě bude řeč.

Internetové zdroje

Alertbox (useit.com/aler­tbox)

Seriál článků napsal Jakob Nielsen, který je považován za největší osobnost v oblasti použitelnosti. Články vycházejí dodnes pravidelně, přibližně jeden za čtrnáct dní. Jedná se o velmi kvalitní zdroj informací. Doporučuji projít si i články z minulosti. Je jich opravdu hodně a většina z nich má nadčasovou platnost.

GUUUI (www.guuui.com)

Na weblogu Henrika Olsena už dnes nevycházejí aktuální články, autor pouze upozorňuje na zajímavý obsah ostatních webů. Soubor starších textů však stojí za přečtení, protože bez zbytečné „omáčky“ mapují ty nejdůležitější principy použitelnosti. Důraz je také kladen na tvorbu wireframů, která bude tématem připravované knihy. Na ní Henrik Olsen v současné době pracuje.

Semantics (semanticstudi­os.com/publica­tions/semantic­s)

Jedná se o weblog Petera Morvilla, zakladatele společnosti Semantic Studios, spoluautora bestselleru Information Architecture for the World Wide Web a uznávané osobnosti v oblasti informační architektury. Na svém weblogu se kromě informační architektury věnuje i UX (User Experience). Z poslední doby stojí za zmínku článek o tom, co neopomenout při návrhu dobrého webu.

sURL (psychology.wichi­ta.edu/surl/new­sletter.htm)

Hodnotný zdroj informací představuje publikační činnost Software Usability Research Laboratory, výzkumné organizace v oblasti použitelnosti a HCI (Human Computer Interaction) kansaské Wichita State University. Právě z jejich výzkumů pochází mnoho dnešních pravidel použitelnosti.

Snížekweb (www.snizekweb.cz)

Weblog Martina Snížka – našeho bývalého konzultanta – je věnován internetovému marketingu. Velký prostor patří právě použitelnosti a jedná se o takřka jediný a velice kvalitní český zdroj o tomto tématu. Doporučuji věnovat pozornost zejména kategorii Nejlepší články.

Marketing Optimization Blog (www.grokdotcom.com)

Weblog společnosti FutureNow, kde články vycházejí skoro denně, je zaměřen zejména na online marketing a optimalizaci konverzí. Články mají proměnlivou kvalitu a hodně se navzájem prolínají, ujistěte se však, že ty opravdu hodnotné vám neutekly.

Usability Post (www.usabilitypost.com)

Poměrně nový weblog Dmitry Fadeyeva o designu a použitelnosti nejen webových stránek, ale i desktop aplikací. Články vychází pravidelně. Za zmínku stojí např. článek 8 charakteristik dobrého uživatelského rozhraní.

UserEffects (www.usereffect.com)

Další z weblogů o použitelnosti, který je zaměřen spíše na začátečníky. V současnosti zde vychází pár článků měsíčně, v minulosti byli aktivnější a v archívu lze najít množství článků různé kvality. UserEffects nedávno například zajímavě popsalo rozvržení prvků dobře použitelné stránky.

UIE Brain Sparks (www.uie.com/brainsparks)

Weblog prestižní americké konzultační a výzkumné společnosti User Interface Engineering, mezi jejíž klienty patří giganti typu Apple, Microsoft či IBM. Přestože se zde často objevují pouze upoutávky na konference či semináře, najdete mezi jednotlivými spoty i zajímavé články nebo podcasty.

Smashing Magazine (www.smashingmagazine.com)

Tento on-line magazín je zaměřený především na webdesignéry, ale často jsou publikovány i články zaměřené na použitelnost (např. článek věnující se přihlašovacím formulářům). Autoři občas udělají tzv. Usability redesign stránky (viz. návrh změn na serveru Craigslist.org), který se podobá již ukončenému projektu 37 Better.

Knihy v češtině

Na závěr doporučím i dvě knihy o použitelnosti, které jsou přeloženy do češtiny.

Nenuťte uživatele přemýšlet

Autor: Steve Krug

Skvělá kniha o použitelnosti webových stránek, která je bohatě ilustrována a psána velmi čtivě. Autor se snaží přimět čtenáře, aby se při tvorbě webu zamysleli nad tím, jak na něj budou nahlížet uživatelé. Hlavní myšlenka je shodná s názvem knihy: Nenuťte uživatele přemýšlet.

Použitelnost domovských stránek

Autoři: Jakob Nielsen a Marie Tahir

Neméně skvělá kniha, která se, jak z názvů vyplývá, zaměřuje na titulní stránky. Ta je pro každý web velmi důležitá, protože se často jedná o místo, kde se uživatel poprvé setká s webem. Jakob Nielsen s Marií Tahir v této knize hodnotí použitelnost titulní stránky několika webů známých společností a vždy navrhnou její lepší provedení. Kniha obsahuje také úvodní teoretickou část se základními pravidly použitelnosti pro domovské stránky. Menší nevýhodou této publikace je, že vyšla v originále v roce 2001. Analyzované titulní strany již nejsou aktuální.

Mám-li k přečtení doporučit tři nejdůležitější zdroje na téma použitelnost, vybral bych tyto: seriál článků Alertbox od Jakoba Nielsena, weblog GUUUI od Henrika Olsena a knihu Nenuťte uživatele přemýšlet od Steva Kruga.

Máte-li nějaký tip na hodnotný zdroj o použitelnosti, podělte se o něj s námi v komentářích! A za týden si přečtěte o Nejzajímavějších zdrojích o měření návštěvnosti prostřednictvím Google Analytics.

Autorem článku je Michal Pařízek.

 • Vlado Seman
  04. 07. 2009 / 20:11

  Vdaka Michal za zdroje. Nenapada ta este nejaka ina zaujimava kniha? Tie 2 spominane mam, ak poznas nieco zaujimave (kludne aj v anglictine), rad sa po tom poobhliadnem ;)

  • Michal Pařízek
   07. 07. 2009 / 09:01

   Ahoj Vlado,

   doporučil bych ti knihy, které zmiňuje i ondrej, Jakob Nielsen: Prioritizing Web Usability a Peter Morville: Information Architecture for the World Wide Web.

   Pak by mohlo být zajímavá i zatím poslední kniha Petra Morvilla Ambient Findability nebo další kniha od Jakoba Nielsena Designing Web Usability.

   ondrej: Děkuji moc za doplnění. Podívám se na ně.

 • ondrej
  04. 07. 2009 / 22:42

  Konecne jsem si mohl srovnat zdroje od nekoho kdo se zajima o pouzitelnost a vetsinu mam shodnou, jeste doplnim nasledujici:

  https://designlibrary.blinkinteractive.com/ https://www.boxesandarrows.com/ https://www.demystifyingusability.com/ https://www.lukew.com/ff/ https://iaslash.org/ https://www.uigarden.net/english/ https://www.uxmatters.com/ https://www.webcredible.co.uk/…b-usability/ https://www.webword.com/wp/

  dalsi zdroje podcastu a videocastu lze najit v iTunes, jejich odebirani promo do iTunes je pohodlne, ve spojeni s iPodem pak velice efektivni:)

  co se tyce knih, doporucuju:

  Alan Cooper – About Face 3 Jacob Nielsen – Prioritizing Web Usability Jakob Nielsen – Usability Engineering James Kalbach – Designing Web Navigation Jenifer Tidwell – Designing Interfaces Peter Morville – Information Architecture for the World Wide Web

 • Berka
  11. 10. 2009 / 00:32

  Nedávno jsem založil další stránky v češtině, je tam i pel-mel zdrojů, které mě zaujaly. Stránky se soustředí na aplikace, ne na weby, ale použitelnost jedna jest.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.