Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Marek Prokop o analýzách návštěvnosti v SEO/SEM

Marek Prokop hovořil na dubnovém eBusiness fóru o analýzách návštěvnosti, které je užitečné provádět, pokud se věnujete optimalizaci pro vyhledávače nebo pay-per-click reklamě ve vyhledávačích. Ve velmi zajímavé přednášce vysvětluje, které klíčové identifikátory sledovat a jak z nich vyvozovat závěry o úspěšnosti vašich SEO/SEM aktivit. Přednášku si můžete stáhnout ve formě Powerpointové prezentace (PPT, 566 kB) nebo si můžete prohlédnout následující videozáznam. 

 • Petr Brádler
  14. 04. 2007 / 07:57

  Velice zajímavé a naučné video. Děkuji.

 • Richi
  14. 04. 2007 / 08:23

  To je ta prezentace co stála 900? Jdu to omrknout :-)

 • Jarek Jesenský
  14. 04. 2007 / 16:50

  V prezentaci jsou Marku nádherně ideální výsledky (za méně peněz více muziky), dokážete takových dosahovat téměř vždy, nebo jde jen o sen zadavatele a SEO firmy? V jednom oboru přece často působí i v Česku až tisíce zadavatelů, pro které pracují předpokládám desítky SEO firem, nemluvě o situaci, kdy vy sami máte optimalizovat kampaně dvěma konkurentům, co pak? Trvale první přece nemohou být všichni, ne?

 • Libor
  15. 04. 2007 / 05:13

  Díky moc, nikdy jsem na žádném podobném školení nebyl, a tak jsem si to se zájmem prohlédl. A o „dlouhém ocasu“ v těchto souvislostech jsem slyšel poprvé :) .

 • Marek Prokop
  15. 04. 2007 / 09:18

  Jarku, domnívám se, že prakticky vždy dokážeme dosáhnout optimálního stavu kampaní. To ale neznamená, že jsou čísla vždy tak hezká jako v prezentaci. Musíte brát v úvahu dvě věci:

  1. Každý projekt má jiné nároky a omezení, takže optimální stav vypadá pokaždé jinak. Záleží na konkurenceschop­nosti nabídky, marži, konverzním poměru webu (který někdy můžeme ovlivnit a někdy ne), výši rozpočtu na kampaně apod. V extrémním případě může optimální stav znamenat i to, že se kampaně vypnou, protože je za daných podmínek není možné udržovat s přijatelnou rentabilitou.
  2. Změnu ukazatelů (v prezentaci velmi positivní) určuje výchozí a výsledný stav. Optimalizací ovlivníme jen výsledný stav. Výchozí stav je předem daný. To znamená, že pokud k nám přijde klient s kampaněmi, které jsou již téměř optimální, nic moc s nimi nenaděláme. To se ovšem stává jen velmi zřídka.

  K Vašemu druhému odstavci:

  Bavíme-li se o PPC reklamě ve vyhledavačích, pak tisíce zadavatelů v jednom oboru nejsou ani na globálním trhu. V ČR (a v češtině) počet aktivních inzerentů z jednoho oboru jen výjimečně překročí 10–15. Navíc těch, kteří své kampaně aspoň nějak optimalizují, skoro nikdy není v jednom oboru víc než pět.

  S těmi destíkami SEO/SEM firem to u nás také není tak horké. V ČR znám maximálně 10 lidí, kteří umí PPC opravdu dobře, a navíc je sedm z nich zaměstnáno jen ve třech firmách.

  Kampaně vzájemným konkurentům nikdy současně neoptimalizujeme, protože z jednoho oboru vždy přijímáme maximálně jednoho klienta.

 • Jarek Jesenský
  16. 04. 2007 / 06:09

  Díky Marku za osvětlení, teď je ještě otázkou, čemu vlastně říkate „obor“?

  Je to podle Vás „hardware“ (tisíce možných inzerentů jen v Česku), „notebooky“ (stovky možných inzerentů jen v Česku), „notebooky Acer“ (stovky možných inzerentů jen v Česku), nebo „notebooky Acer Aspire“ (stále stovky možných inzerentů jen v Česku)? Nebo je oborem „cestovní kancelář“, případně „cestovní kancelář specializovaná na Chorvatsko“?

  Kdybyste za „obor“ považoval vždy ten základ „stromu“ („hardware“, „cestovní kancelář“), tak byste moc inzerentů obhospodařovat nemohli, ne?

  Jak je to v PPC reklamě v zahraničí nevím, ale v Česku je počet inzerentů opravdu stále velmi bídný, nechápu to, stejně jako nechápu, proč na našem magazínu o mobilech inzeruje přes textovou reklamu za 2 kačky prodejce aut BMW s marží ve stotisících Kč na jednom autě :-(. Vždyť tomu by snad slušel spíš nějaký nádherný banner 300×300 s úžasnou reklamou ve Flashi, ne?

  V souvislosti s H1 a tisíci možných českých zadavatelů jsem však měl na mysli kompletně SEO činnost, nejen samotné PPC.

 • Jarek Jesenský
  16. 04. 2007 / 06:16

  dodatek aby někdo nepochopivší nerýpal: Tím „slušel“ samozřejmě myslím „přinesl lepší konverzní poměr“ – sice za více peněz, ale s více prodanými auty, které se předpokládám nekupují na základě textové reklamy …

 • David Špinar
  17. 04. 2007 / 11:27

  [8] Dobrý den, Jarku, zákaz konkurence na sebe uplatňujeme na přímý konkurenční střet ve vyhledávačích. Takže, pokud nám to výslovně klienti neodsouhlasí, nemůžeme pracovat (ani SEO, ani PPC) pro dva konkureční eshopy, výrobce čehokoliv atp.

  Je jasné, že nás to při výběru klientů omezuje, přesto se však domníváme, že to jinak nejde. Proto máme mezi klienty jen jednu incomingovou cestovku, jedno outgoingovou, jeden eshop s foťáky, jeden s dětským zbožím atp.

 • marek
  21. 04. 2007 / 15:02

  tak jsem to zkouknul, přečet a supr :) dokonce bych i zainvestoval do vstupu – ještě ale mít nějaký ten web co by měl potenciál vydělávat :D

 • Jarek Jesenský
  25. 04. 2007 / 04:00

  [8] Díky za info Davide, já naivně doufal, že po pracném prosívání „SEO specialistů“ (pokusu oddělit zrno od plev) z Webtrhu skončím stejně u vás a vidím že ne ;-).

 • Kupec
  08. 08. 2008 / 20:04

  Jarku Jesensky … ze se vubec opovazujes nekde prispivat na foru. Takovyho lhare a zlodeje jsem jeste nevidel. Budu pred tebou lidi varovat!!!

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.