Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Odhalte zpětné odkazy konkurence pomocí MajesticSEO

Každý, kdo se alespoň okrajově zajímá o SEO, se určitě alespoň jednou snažil zjistit informace o zpětných odkazech konkurence. Pro tento účel dnes nejvíce lidí využívá Yahoo Site Explorer, který zobrazuje počty zpětných odkazů vedoucích na doménu nebo konkrétní stránku. Pokud se ale chceme dozvědět více než absolutní počty odkazů, je nutné sáhnout pro specializovaný nástroj. Jedním z nich je i MajesticSEO, který vám dnes představíme. Jedná se o obrovskou databázi 2,6 bilionů zpětných odkazů a jejich textů mezi 52 miliardami stránek, která stále narůstá. Pro upřesnění, indexovací robot MajesticSEO sice prochází stránky podobně, jako třeba Google Bot, do databáze si ale ukládá pouze informace o zpětných odkazech, nikoliv obsah konkrétních stránek.

Ukázka použití

Základní informace o svých odkazech nebo odkazech konkurence si můžete zjistit velmi jednoduše. Stačí do vyhledávacího boxu na titulní stránce webu vložit analyzovanou doménu, např. h1.cz. Stránka s výsledkem analýzy má celkem tři části. První je tabulka s počty zpětných odkazů, které vedou na jakoukoliv stránku z dané domény (včetně subdomén). Význam dat v některých sloupcích nemusí být úplně zřejmý: * Total Backlinks je součtem externích a interních odkazů dané domény/stránky. * External backlinks by type představuje jednoduchý přehled některých důležitých vlastností nalezených odkazů. Jednotlivé vlastnosti jsou vysvětleny ve slovníku. * Mentions představují nalezené URL adresy v textu stránek, které ale nejsou aktivními odkazy. Graf pod tabulkou zobrazuje počty odkazů, které robot MajesticSEO našel v konkrétních měsících. Poslední tabulka prezentuje statistiky jednotlivých stránek ze zadané domény. Řazení stránek ovlivňuje tzv. ACRank, jehož velikost se odvíjí od počtu domén, které na danou stránku odkazují (viz tabulka rozdělení ACRanku). Další vlastnosti jsou obdobné, jako u první tabulky. Krátkou analýzou jsme tedy zjistili, že na doménu h1.cz vede celkem 384 249 externích odkazů z 1 410 unikátních domén. Relativně mnoho odkazů má atribut nofollow (pravděpodobně odkazy z komentářů). Podstatná většina externích odkazů (90 955 z 997 d­omén) přitom vede na titulní stránku hlavního webu

Srovnání s konkurenčními nástroji

Pro srovnání jsem podobnou analýzu provedl též pomocí zmíněného Yahoo Site Exploreru a též Google Webmaster Tools. * Yahoo hlásí, že na doménu h1.cz vede 81 851 externích odkazů a na titulní stránku 22 176 odkazů. Počet unikátních odkazujících domén nelze jednoduše zjistit. * Google Webmaster Tools zobrazuje 9 052 odkazů. Podle nápovědy ale v tomto přehledu nemusí být uvedeny všechny odkazy, se kterými Google pracuje. Počet odkazujících domén také nelze zjistit. Ze zjištěných čísel je tedy zřejmé, že reporty z MajesticSEO zpracovávají mnohem více odkazů, než Yahoo Site Explorer nebo Google Webmaster Tools. Podle oficiálních informací se velikost jejich indexu pomalu blíží velikosti indexu Googlu. Užitečné mohou být i informace o unikátních odkazujících doménách nebo počty odkazů s atributem nofollow.

A to je všechno?

MajesticSEO je samozřejmě mnohem komplexnějším nástrojem. Jeho síla tkví v pokročilých analýzách zpětných odkazů, kdy lze analyzovat konkrétní odkazující domény, agregované texty odkazů apod. Na tyto funkce, které jsou přístupné v placené verzi, se podíváme v některém dalším dílu tohoto seriálu.

Zajímavé zahraniční články o MajesticSEO

* Majestic SEO Review (SEO Chat.com) * Majestic Seo: Most Advanced Backlink Analysis Tool (Search Engine Journal) * Linkscape vs Majestic (Dixon Jones) * Majestic SEO – Interview of Alex Chudnovsky (SEO Book)

Autorem článku je Jiří Koutný. 

 • Pachollini
  30. 07. 2009 / 14:10

  Ad „Yahoo hlásí … Počet unikátních odkazujících domén nelze jednoduše zjistit.“ https://search.yahoo.com/search?…

 • Bloger
  31. 07. 2009 / 13:38

  Zajimavy nastroj, tesil jsem se ale na to ze se dovim presne odkud jsou ty odkazy. Prosta cisla jsou k nicemu. link: na google aspol poslouzi vice, ale tam me vadi to ze se neda dat maximalne jeden nalez z jedne domeny, kdyz pak musim prochazet desitku stran odkazu kde jsou odkaz z jedne domeny je to k nicemu tez

 • Jiří Koutný
  03. 08. 2009 / 12:35

  [1] Matěji ten dotaz do Yahoo mi nevrací žádné výsledky. Co by měl přesně dělat?

  [2] Přesnější analýzy jsou možné až s placenou verzí MajesticSEO, kterou popíšu příště. Tenhle článek byl jen představením nástroje.

 • Homer
  05. 08. 2009 / 09:49

  Já používám www.backlinkwatch.com a jsem spokojený. Jedinou výhradu mám k rychlosti.

 • Jiří Koutný
  05. 08. 2009 / 13:40

  [4] Ano, tuhle službu také znám. Hledá odkazy na Yahoo, z čehož plynou všechny její výhody i nevýhody. Myslím, že MajesticSEO i ve verzi zdarma toho umí mnohem více.

 • Tathata
  31. 10. 2009 / 17:50

  Zde je zajímavý článek o problematice Googlu, PageRanku a zpětných odkazů: https://www.flashdesigner.cz/clanek_1.html

 • Vladimír Saur
  31. 10. 2009 / 22:57

  [6] Ten článek bohužel obsahuje řadu nepřesností. Největším omylem je zřejmě dedukce, že Google indexuje méně zpětných odkazů než Yahoo, a to pouze na základě výpisu operátoru link – je známo, že Google na rozdíl od Yahoo nevypisuje všechny odkazy, které zná, ale pouze nějaký výběr, tudíž se u Google nedá z pouhého výpisu operátoru link přesně určit, kolik odkazů bere v úvahu.

 • Jiří Koutný
  27. 04. 2010 / 18:01

  Pokračování seriálu o MajesticSEO si přečtěte na mém novém blogu https://ja.collabim.com/…majesticseo/.

 • Lefty
  23. 06. 2010 / 21:35

  Podle mého snad nejlepší nástroj pro SEO…

 • ghd uk
  30. 07. 2011 / 03:18

  ghd uk is designed to create easy styles and texture, the Ghd Australia combines advanced ceramic technology which spreads evenly over the cushioned paddles.The Ghd Australia conducts heat fast and retains it more effiently thanks to its unique built-in microprocessor. This fantastic gift set includes the new GHD IV, which has a lovely glossy finish with a swirling effect floral pattern along the barrel of the Chi Camo Collection Flat Iron The cold winter is coming, you can choose a Ugg Boots to welcome the winter. Ugg Online Store

 • Pavel
  27. 02. 2012 / 19:17
 • Petr Nikl
  22. 05. 2012 / 15:03

  Very good tool. Great. :-)

 • Petr Nikl
  31. 05. 2012 / 20:42

  Myslím, že docela dobré… :-)

 • BANG JALI
  08. 01. 2015 / 13:07

  gratitude for his articel, who want to spend quality cheap watches please visit here https://goo.gl/EBzQbY

 • Michal
  16. 05. 2020 / 18:16

  Základní přehled o počtu odkazů můžete získat také na webu https://alfa.elchron.cz/ Počet odkazů se zobrazuje v hodnocení zaregistrovaných odkazů, například zde: https://alfa.elchron.cz/index.php?…

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.