Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Jaký bude vliv Google Instant na SEO a PPC

Změní se struktura long-tailových dotazů, změní se způsob počítání impresí v AdWords a mohou stoupnout i náklady na placenou reklamu. Možná a asi ne hned. Google Instant běží v Česku teprve týden, takže se jedná převážně o odhady a nikoliv čísly podložená fakta. O Google Instant jste již pravděpodobně četli. Pokud ne, podívejte se například na článek na Lupě. Ve zkratce se jedná o změnu vyhledávání, po které Google nezobrazuje výsledky až po stisknutí tlačítka „Hledat“ či klávesy Enter, ale průběžně již při psaní dotazu. S každým dalším písmenkem, které vepíšete do vyhledávacího pole, se tak mění i stránka s výsledky vyhledávání. Protože je pro vás Google pravděpodobně důležitý z pohledu placených (PPC) i neplacených výsledků vyhledávání, sepsali jsme souhrn změn, které s nasazením nové technologie pravděpodobně přijdou. Předem upozorňuji, že zatím nebyla šance ověřit naše hypotézy rozsáhlejším výzkumem.

PPC reklama (Google AdWords)

Změna v počítání impresí

U PPC reklamy je největším jistým důsledkem změna v počítání zobrazení inzerátů. Zatímco dosud bylo započítání imprese podmíněné stiskem tlačítka “Hledat” a načtením stránky s výsledky vyhledávání včetně placených reklam AdWords, po zavedení Google Instant se i placené inzeráty zobrazují dynamicky v průběhu zadávání hledaného dotazu. V této situaci se zobrazení do statistik v AdWords započítá v následujících situacích:

 1. Uživatel začne psát vyhledávací dotaz na Googlu a klikne kamkoli na stránku (na výsledek vyhledávání, reklamu, opravu pravopisu, související vyhledávání).
 2. Uživatel zvolí konkrétní vyhledávací dotaz tím, že klikne na tlačítko „Hledat“, stiskne klávesu Enter nebo vybere jednu z variant dotazu nabízených našeptávačem.
 3. Uživatel přestane psát a výsledky se zobrazí minimálně na 3 sekundy.

V ostatních případech se zobrazení inzerátu nezapočte, byť se v průběhu zadávání dotazu uživatelem na malou chvilku objevil na obrazovce.

Posílení obecných sestav

Dalším dopadem na PPC kampaně může být fakt, že uživatelé mohou již po zadání části zamýšleného dotazu zahlédnout mezi zobrazenými reklamami nějakou pro ně relevantní a na tu kliknout. Tzn. že prokliknou inzerát zobrazený na kratší a obecnější výraz, u kterého obvykle bývá mezi inzerenty větší konkurence, a tudíž vyšší požadovaná cena za proklik než u delšího a konkrétnějšího výrazu. Pokud by se tento předpoklad potvrdil, vedlo by to ke zvýšení proklikovosti obecných sestav na úkor specifických a tak i vyšším celkovým nákladům.

Méně pozornosti pro reklamy v pravém sloupci

Ve výpisu twítů z konference Search Marketing Expo se objevila také zmínka, že by Google Instant mohl mít vliv na pozornost, kterou uživatelé věnují reklamám AdWords v pravém sloupci, což bude pravděpodobně způsobené výrazným vizuálním pohybem při přeskupování přirozených výsledků vyhledávání vlevo. Jedná se ale pouze o výsledky výzkumu provedeného pomocí oční kameryna malém vzorku uživatelů, takže i tady si budeme muset na finální závěr ještě počkat.

Přirozené výsledky a vliv na SEO

Co se týče optimalizace pro vyhledávače, se zavedením Google Instant se nemění žádná ze základních premis – algoritmus vyhledávače se nezměnil, a proto jsou pro něj nadále důležité stejné faktory jako dříve. Patří mezi ně technické řešení webu, texty stránek, počet a relevance zpětných odkazů a další. Co se naopak změnit může, je způsob, jakým uživatelé vyhledávají a který se obvykle mění pomalu a dlouhodobě.V této oblasti lze odhadovat následující:

Změna struktury long-tailu

Google Instant může mít vliv na long-tailové dotazy (tj. často unikátní mnohoslovné výrazy), přičemž mezi odborníky se spíše předpokládá jejich zkrácení. Spekuluje se i o redukci long-tailu jako takového až o 15 %. Zatím se však tento předpoklad nepotvrdil, což ukazuje například průzkum společnosti Conductor, který v podstatě žádnou změnu v long-tailu nezaznamenal. Než zkrácení long-tailu jako takového se tedy můžeme dočkat spíše přeskupení v rozložení hledanosti,kdy by kratší a trochu obecnější fráze získaly vyšší hledanost na úkor vyloženě dlouhých a unikátních dotazů. Stále se ale pohybujeme na úrovni long-tailu a nikoliv v oblasti krátkých obecných výrazů.

Větší význam call-to-action

Stejně tak může Google zobrazovanými průběžnými výsledky některé uživatele zaujmout natolik, že vůbec nedokončí původně vyhledávaný dotaz a kliknou na některý ze zobrazených výsledků, byť nemá s původním předmětem dotazu žádnou nebo jen malou souvislost. Příklad? Hledáte „kalhotový kostým“, ale již po zapsání „kalhot“ vám Google mezi výsledky zobrazí náhledy z YouTube nad kterými si uvědomíte, že raději půjdete vybírat spodní prádlo. Výsledky vyhledávání na dotaz Google Instant ale nemusí váš zájem svést pouze k nesouvisejícím tématům. I pokud zobrazuje skutečně to, co chcete, a vy v průběhu psaní sledujete postupnou modifikaci výsledků vyhledávání, je pravděpodobné, že vás nejvíce zaujme dobře napsaný titulek. Pokud vám bude připadat relevantní, svůj dotaz možná ani nedokončíte a rovnou půjdete na daný web. Zlaté pravidlo tedy zní: Pište čtivé titulky a často hledané výrazy dávejte raději na začátek, kde budou lépe vidět.

Být na první stránce nestačí

Od tradičních odpůrců slepého boje o pozice byste možná tuhle větu nečekali, ale faktem je, že být nahoře bude možná ještě důležitější než dřív. Lze totiž předpokládat, že uživatelé využívající Google Instant ještě sníží svou ochotu procházet celou stránku s výsledky vyhledávání. Pokud po zadání dotazu nenajedou relevantní výsledek mezi prvními několika (odhadem nejvýše prvních pět pozic), bude pro ně teď ještě snazší než dřív dotaz změnit a hned se podívat, jak to ovlivní relevanci zobrazených výsledků. Kromě toho současná podoba výsledků vyhledávání uživatelům s menším rozlišením monitoru nepřeje ani v jiných ohledech. Vyhledávací pole je velké, pod ním odsouvá přirozené výsledky našeptávač a na obchodně zajímavé dotazy ještě až čtyři placené reklamy, které mohou obsahovat adresu a odkazy do webu, které učiní placenou sekci ještě delší. Při rozlišení 1024×768 px tak uvidíte pouze odkazy na prvních dvou nebo třech přirozených pozicích. 

Obrázek z webu SEO Book.com; demonstruje, že u současné podoby výsledků vyhledávání jen 50 % lidí (podle procentuálního zastoupení různých rozlišení) uvidí celé první dva přirozené výsledky a pouze 20 % lidí uvidí celé první čtyři výsledky.

I toto téma ale zatím vyvolává mnoho otázek, například v již zmíněném zápisu z konference Search Marketing Expo se objevila zmínka, že podle prvních čísel jsou naopak uživatelé v prohledávání výsledků pod přehybem aktivnější.

Je třeba se bát?

Není.Z prvních údajů to zatím vypadá, že ani jeden ze zmíněných vlivů není tak zásadní, aby to narušilo vaše snahy v oblasti SEO nebo vyluxovalo účet, ze kterého platíte PPC kampaně. Je ale pravděpodobné, že vyhledávací návyky lidí se budou v delším časovém horizontu měnit a my je pro vás určitě budeme dále sledovat.

Další zajímavé zdroje:

 • Martin Soušek
  06. 10. 2010 / 17:26

  Já jsem hlavně zjistil, že mě Google Instant irituje jedna věc – píšu dotaz a současně koukám na výsledku. Píšu dál, ale najednou mě zaujme výsledek vyhledávání, který ovšem v příští setince sekundy zmizí. Již se nelze vrátit, pokud nezformuluji dotaz jak jsem ho před chvíli měl. Stává se ale, že píšu tak rychlu, že už netuším, co tam před setinkou vteřiny bylo. Dost by mě zajímalo, zda toto pozorují i jiní pokročilí uživatelé.

 • honza
  07. 10. 2010 / 00:09

  [1] Vy nejste pokročilý uživatel, ale magor. Rozumím tomu správně, že v setině vteřiny zapomenete dotaz, který jste do vyhledávače psal? ;)

  Nicméně, já jsem o Instant většinou ochuzen, vyhledávám z adresního řádku prohlížeče (Chrome) a je otázkou k zamyšlení, kolik nás takových je a jaký je poměr toho, co vyhledáme přes adresní řádek (a tedy bez instantu) a co pak ještě upřesňujem přímo v google (s instantem)…

 • honza
  07. 10. 2010 / 00:15

  A ještě poznámka. Někteří píší dotaz, hledě při něm na klávesnici. Že se mezitím něco děje na obrazovce je jim jedno. Až dotaz dopíší, teprve se podívají na obrazovku, zda ho napsali správně. Instant je tedy pro ně zbytečná práce. Jaký je podíl takovýchto uživatelů?

  Takže souhlasím se závěrem článku – není se čeho bát :)

 • Pavel Tajduš
  07. 10. 2010 / 07:41

  Ačkoliv mám google.cz jako homepage, využil jsem instantní vyhledávání prozatím asi 2×. Spíš jen ze zvědavosti. Tak jak píše Honza vždycky vyhledávám z adresního řádku v chrome.

  Ale i tak jsem zvědavý co se bude dít.

 • Petr (internetový marketing)
  07. 10. 2010 / 07:43

  Zajímavé by bylo vidět, kolik uživatelů (jestli vůbec signifikantně objemná skupina) vypne v nastevní Google instant a zůstane u původního vyhledávání, jelikož je bude iritovat frekventované měnící se zobrazování výsledků.

 • Petr (internetový marketing)
  07. 10. 2010 / 07:45

  A ještě jedna připomínka, nevím jaké jsou statistiky, ale pro ty, kteří používají Google toolbar (nebo jak se říká vyhledávacímu boxu v prohlížeči), zůstává vyhledávání původní a takových také není málo.

 • Jirka
  07. 10. 2010 / 09:34

  Petře, internetový marketingu, myslím si, že je jen otázkou času, než minimálně Chrome začne podporovat Instant i z adresního řád­ku.

 • Ladislav Klimek
  07. 10. 2010 / 10:37

  Pokud by se pozornost uživatelů k PPC inzerátům v pravém sloupci snížila, byl by Google sám proti sobě. Ostatně, vždyť PPC inzeráty v pravém sloupci jsou teď nejvýše umístěnými výsledky vyhledávání na celé stránce. V pořadí 4. PPC inzerát je na stránce paradoxně umístěn výše, než prémiové pozice AdWords. V podstatě celá část stránky nad zlomem (a my dobře víme, jak velkou má váhu), je vyplněna POUZE výsledky z AdWords. Obrázek ze SEObook to jen potvrzuje: zadání dotazu, search suggest, prémiové pozice AdWords, první přirozený výsledek a šup – 90% lidí přejede doprava na AdWords. A to je přece cíl – nakrmit lidi placenými výsledky z PPC na a ideálně ještě jednou ranou zkusit zvýšit konkurenčnost na obecné dotazy a jejich ceny.

  Snaha přesměrovat pozornost uživatelů od přirozených výsledků směrem k PPC je v případě spuštění instant serach evidentní a předpokládám, že je i jedním z cílů (ne-li tím nejdůležitějším) jeho spuštění. A musím uznat, že to šikulové v Googlu vymysleli náramně :)

 • Jan Štráfelda
  07. 10. 2010 / 11:26

  [8] Naprostý souhlas. Pokud vyhledavač přesměruje dostatek lidí na placenou reklamu a zároveň zvýší klikanost na konkurenčnějších frázích, může si dovolit zkrácení long tailu – změna se mu stejně vyplatí. Zkrácení long tailu však nesmí být příliš velké, ale to si předpokládám v Google dobře otestovali a spočítali.

 • INIZIO
  07. 10. 2010 / 14:37

  Obecně je to cesta do pekel pro drobné SEO. Instant nabádá k rychlejšímu výběru stránky bez potřeby rozsáhlého long-tail – tím pádem ztatí efektivní logn-tail optimalizace na účinnosti a firmy začnou raději věnovat více prostředků do PPC reklamy.

 • Jan Štráfelda
  07. 10. 2010 / 18:15

  [10] Ale PPC reklama je přece také založená na long tailu :-)

 • Jan Bednář
  07. 10. 2010 / 18:39

  Dobrý den, díky za pěkný článek. Jen se mi zdá, že jak autor, tak i komentáře zaměňují long tail za krátká klíčová slova. Long tail může být i jednoslovný dotaz, který ale hledá relativně málo uživatelů.

  Ostatně pro Google je přesun ke kratším (instant) a unifikovaným (našeptávač) dotazům z hlediska reklamy pravděpodobně výhodný – zvětší se tak počet dotazů, na který je nasazena reklama.

 • Jakub Bouček
  11. 10. 2010 / 00:24

  [1] Když píšu nějaký dotaz, tak vrácení zpět v 99% obstará klávesa Backspace (myšlenu v kontextu s Google Instant)

 • Hans
  12. 12. 2010 / 13:06

  v Chrome stačí napsat about:flags a následně si dynamické vyhledávání aktivovat a bude fungovat už přímo z adresního řádku…

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.