Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Jak na úspěšné videoreklamy na Youtube?

Youtube reklamy jsou dnes nejen snadno dosažitelné, co se týká financí, ale díky konkrétním cookies je můžete velmi dobře cílit na své potenciální zákazníky. Jak by ale měla konkrétně vypadat kreativa reklamního klipu, aby na samém konci opravdu byla konverze od jejího diváka? 

Videoreklama – to už dnes není synonymum pro desetimilionový budget a televizní obrazovku. Díky Youtube si vystačíte s výrazně nižší částkou. A váš zásah na komoru cílovky bude efektivnější a přesnější než u TV stanic. Televize už dnes zkrátka není tak flexibilní, jak by moderní marketéři potřebovali.

V posledních několika měsících proběhlo několik konferencí, jejichž hlavním tématem byl Youtube. Osobně bych vyzdvihl PBS 2016 a Youtube Event. I na nich se řešila ideální podoba „kvalitní reklamy“. A tady jsou ty nejzásadnější body:

1. Zaujměte v prvních 5 sekundách

Zatímco copywriteři mají na zaujetí prostřednictvím titulku 4 vteřiny, u video reklamy máte k dobru o vteřinu navíc. Prvních 5 sekund rozhoduje a výrazně ovlivňuje míru zhlédnutí videa. Do prvních 5 sekund byste měli dostat své logo.

Vodafone youtube reklama   youtube reklama

2. Volte rychlejší a svižnou hudbu

Hudba a hudební podkres jsou velmi důležitým aspektem. Melancholická, pomalá a meditativní hudba obvykle nefunguje – diváci v takových případech častěji reklamní video přeskakují. To, co naopak funguje, jsou rychlé, svižné tóny. Otestujte měřením, jaká hudba a styl ovlivňují váš brand lift nejvíce.

Coca cola youtube reklama   Clash Royale youtube reklama

3. Silný VoiceOver je klíč k úspěchu

VoiceOver, chcete-li komentář, hraje důležitou roli v upoutání pozornosti. Pokud zmíníte brand v hlasovém komentáři, významně zvýšíte dosah brandu. Studie společnosti Google dokonce tvrdí, že videa s komentářem a s brandem zmíněným v komentáři mají brand lift vyšší až o 20 %.

Maggi youtube reklama

4. Oslovujte napřímo

Úspěšnější jsou videa, která nabízejí více detailů a bližší záběry na obličeje herců (ostatně, nezapomínejte, že 40 % videí na Youtube pochází právě z mobilních zařízení, pro které je tato blízkost tak typická). Brand lift narůstá i v okamžiku, kdy diváka napřímo oslovujete. Lépe si pak pamatuje zprávu, kterou mu sdělujete.

 Sony Xperia youtube reklama    V

5. Vsaďte na celebrity a známé osobnosti

Funguje to! Účast celebrity má pozitivní dopad na míru zhlédnutí videa. Známá tvář pomůže uživatelům snáz se ztotožnit s vaší značkou. Větší zásah lze potom očekávat u logických spojení – tím je například známý sportovec v reklamě na sportovní obchod a podobně.

 Under Armour youtube reklama    T_Mobile youtube reklama

6. Vyprávějte příběh

Máte-li opravdu dobrý a silný příběh, nebojte se ho říct. A nebojte se použít i delší formát videa. Není tedy nutné točit jen 30s spoty. Naopak – vysokou míru zhlédnutí mají i videa delší než minuta, máte-li dobrý příběh. A samozřejmě platí, že čím déle udržíte pozornost diváka, tím vyšší jsou dopady na awareness a consideration.

Nike youtube reklama 

7. Nebojte se animovaných videí

Animovaná videa jsou líbivá. Pusťte se do animování, respektive dejte zelenou výtvarníkům – máte větší šanci, že si lidé vaše reklamní spoty budou pouštět jen tak a dobrovolně je sdílet. Animované scény a animované postavy mají velmi pozitivní vliv na míru zhlédnutí a následně také na recall.

animovaná youtube reklama

8. Nezapomeňte na výzvu k akci

Na konci videa nezapomeňte na call-to-action. Výzva k akci by měla být jednoznačná a návodná – divákům musíte jasně říci, co po nich chcete a jak to mají udělat. Tak jako v případě klipu od Spotify/O2. Chcete-li, aby klikli a přešli na web, řekněte to jasně a bez vytáček.

O2 youtube reklama    Pefu&Lukyson youtube

Na online marketingu je super to, že existuje přesně tolik cest k úspěchu, kolik si jich vymyslíte. Výše uvedená doporučení mohou být ukazateli na takové cestě. Neznamená to ale, že když někde odbočíte jinam, do cíle nedojdete.

Nechte se našimi tipy inspirovat, ale neberte je jako neměnná dogmata. Naopak – ohýbejte je, testujte, analyzujte a následně upravujte.

Tím se postupně dostáváme k problematice vyhodnocování. Ta by sama o sobě vydala za pořádně našlapaný seriál. Nu, možná se na něj v budoucnu dostane. Vy si ale pamatujte, že při vyhodnocování nic nezkazíte, pokud vsadíte na součinnost s Google a budete vyhodnocovat brand lift, ad recall, brand considerations, awareness a další.

Uložit

Uložit

  • Michal
    16. 12. 2016 / 12:33

    Zajímavé tipy. Díky za článek. I když tyto ukázky v článku zrovna jak píšete v úvodu nejsou příliš finančně dostupné.

  • Reinhard
    03. 01. 2017 / 17:56

    Důležitá poznámka: raději dejte reklamu na začátek videa. Ne doprostřed. Když uprostřed dlouho hledaného a nakonec nalezeného alba japonského kota z roku 1987 kamarádovi skočilo něco ve stylu „vodafonu“, meditace šla pryč a apokalyptická recenze byla na světě. Takže toto ne.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.