Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Jak na úspěšné reklamní video určené pro kampaně na sociálních sítích

Možná si říkáte, proč je tak důležité vytvářet pro online prostředí speciální video formát a proč platí pro různé sociální sítě jiná pravidla?

Každá sociální síť má své specifické publikum, které má různé návyky. A každá sociální síť má svůj charakter, který předurčuje způsoby interakce s obsahem (organickým i reklamním). Aby vaše video v konkrétním prostředí zaujalo v záplavě ostatních příspěvků, nevystačíte si se zkrácenou verzí televizního spotu. 

Pro úspěšnou kampaň tak nestačí jen tučný rozpočet, ale zásadní je, aby vaše kreativa byla vytvořená na míru konkrétní sociální síti. Abyste tedy dosáhli žádoucího efektu, budete muset pracovat s příběhem, brandingem, střihem a délkou videa.

Tipy pro tvorbu úspěšných videí na jednotlivé sociální sítě

V tomto článku bych se s vámi chtěl podělit především o zkušenosti s tvorbou videa pro Youtube. Podíváme se ale stručně i na základní pravidla a doporučení pro další nejznámější sociální sítě.

Best practice TikTok Video Ads

 • Velmi krátké (zejména vertikální) video s hudbou

 • Začněte působivým vizuálem

 • Zahrňte do videa výzvu k akci

Best practice Facebook Ads

 • Video plánujte tak, aby zaujalo bez zvuku a rovnou přidávejte titulky

 • Vyhněte se videím na šířku

 • Branding umístěte do prvních 3 vteřin, dalších 7 sekund máte na přesvědčení k akci

 • Službu nebo produkt ukažte v akci

 • Sdělte jasně, co od uživatele očekáváte dál (CTA)

Best practice Youtube Ads

 • Doplňte video o výrazný voice over

 • Branding spusťte od prvních vteřin 

 • Vytvořte rychlejší spád příběhu

 • Jasně lidem sdělte, co mají udělat po zhlédnutí videa

Vidíte, že některá doporučení, např. o brzkém brandingu, vizuálu a atraktivnosti jsou podobná pro všechna videa. Nicméně jiná doporučení se liší. Dál v článku bych se rád zaměřil na výkonnostní videa pro Youtube.

Jak vytvořit úspěšnou kreativu na Youtube Ads

Než začnete dělat video, zamyslete si, jaký je smysl a cíl videa.

Smysl videa na Youtube

Aby bylo video zajímavé, musíte vědět, co lidé hledají. Nejlepší je zeptat se přímo vaší cílové skupiny, co potřebuje. Nemusíte se ptát přímo dotazníky, ale zjistit to jejich sledováním. 

Získávat podněty můžete na webu, na Youtube kanálu nebo jiných sociálních sítích. Pokud už vám dochází nápady a hledáte nové signály pro tvorbu videí, využijte obecně dostupné nástroje jako je Trendy na Youtube, Google Trends, Seznam Reporter nebo Facebook Trends. 

Možná se ptáte, proč hledat podněty pro Youtube video na Seznamu nebo Facebooku? Jde nám o komplexnost informací. V drtivé většině případů se cílové skupiny pohybují mezi různými médii,  takže si tím získáte větší přehled.

Cíl videa

Základní cíle jsou zapamatování si značky nebo pobídnutí k další akci. Dle toho, pro jaký z cílů se rozhodnete, byste měli upravit práci se značkou, voice over videa, doprovodné prvky nebo i vedení pozornosti klienta po skončení videa. 

Pokud víte, jaký smysluplný obsah s daným cílem budete tvořit, je na čase si říct, jaké funkční prvky do videa zapojíte.

Abeceda pro efektivní kreativu

Pracujeme s novými doporučení od společnosti Google – tzv. Abeceda (ABCD). Jde o doporučení vycházející z výzkumů společností Google, Nielsen a Kantar, která shrnují, jaké kreativní prvky mají společné úspěšné kampaně na Youtube.

Kreativní prvky jsou spojeny do balíčků a pojmenovány podle toho, jakou důležitost, roli a načasování mají v rámci tvorby celého videa.

Attract (zachycení pozornosti uživatele)

Ať si na začátku zvolíte jakýkoliv cíl (povědomí o produktu nebo přimět sledujícího k nákupu produktu), prvních 5 vteřin je nejzásadnějších. Potřebujete, aby sledující video nepřeskočil.

Aby se uživatelé na video dívali dále docílíte tím, že zapojíte tyto prvky:

Blízké záběry

Doporučení vychází z toho, že lidé stále častěji sledují videa na  mobilu, tedy na menší obrazovce. 

Rychlost a spád videa

Zde se doporučují alespoň 23 záběry do 5 vteřin pro upoutání pozornosti.

Lidský faktor

Lidské tváře dobře fungují jak na bannerech, tak ve videích. Dodávají obsahu formu ztotožnění.

Překvapení

Překvapení je jednou ze základních podstat zábavy, takže tímto prvkem rozhodně nešetřete.

Brand (prezentace značky)

Nemělo by jít o surovou prezentaci brandu, ale přirozenou formu napomáhající k lepšímu zapamatování a posléze vybavení si značky. 

Představení a umístění

Prezentace značky se dá rozdělit dle cíle kampaně. Pokud je cílem povědomí o značce, doporučujeme informaci o značce sdělit v prvních pěti vteřinách. Pokud vám jde spíše o oblíbenost nebo zvažování koupě značky, pak je to o emocích, a zapojení brandu v prvních 5 vteřinách nehraje takovou roli.

Audio zmínka

Jak jsem zmiňoval výše, je třeba myslet na výrazný voice over.

Odlišení

Je skvělé mít výjimečný kreativní nápad, který vás odliší od moře ostatních fádních reklam. Mějte však stále na paměti, že tvoříte reklamu a hlavním hrdinou musí být váš produkt. Příběh by neměl přebít vaši nabídku. 

Stalo se nám u jednoho Telco klienta, s velmi výraznými reklamními online spoty. Při post testech si nikdo nemohl vybavit nabídku, jenom to, jak výrazný byl český herec v imitaci agenta 007. :-) 

Connect (konzumace obsahu)

Nastává moment, kdy jste udrželi pozornost klienta, ale ještě je před vámi fáze, kdy by měl divák zpracovat co nejvíce informací. 

Emoce

Jednou z možností, jak klienta udržet, je vzbudit v něm emoce a napětí.

Zabavení

Další způsob jak snadno získáte klienta je, když ho udržíte v tempu a zaujatého. 

Asociace

Zvažte také výběr průvodce, který je vizuálně a hlasově zajímavý a podpoří příběh a vaši nabídku. 

Direct

Pokud klient vydržel až do konce, směřujte ho přímo k akci. 

Vytvořte naléhavost

Pokračujte v příběhu z videa dál. Řekněte si o pokračování na web, přihlášení k odběru nebo nákup na e-shopu.

Zvuk a vizuál

Další aktivitu můžete nejenom naznačit graficky v bannerech a na “end screenu”, ale také si o ni říct. Grafické vizuály se mění podle různých forem optimalizace. Z videa můžete motivovat člověka k návštěvě webu, pobočky, koupě produktu nebo vyplnění formuláře. 

Konkrétní akce

Pokud máte zajímavou nabídku jako třeba slevu, zde je to pravé místo, kde ji nejenom zmínit, ale také zdůraznit.

Vstupní předpoklady pro úspěšná Youtube videa přehrávaná na mobilech

Tímto jsme shrnuli všechna doporučení pro efektivní reklamu. Pojďme se ještě na tvorbu videa podívat z technického pohledu a z hlediska užívání sociální sítě a obsahu na ní. 

Je důležité zaujmout zvukem 

Část video obsahu je konzumována ve streamu, například při poslouchání podcastů nebo klipů. Člověk se ani nemusí dívat na obrazovku, proto  vyberte výrazný zvuk a zvukový branding.

Při plánování střihů počítejte s mobilními zařízeními a vertikálním obrazem

Snažte se důležitý obsah směřovat doprostřed videa. Vyhněte se spodní částí a pravému hornímu rohu. 

Níže je příklad toho, jak bude vypadat video při otočení do vertikální podoby na zařízení s displejem 9:16. 

Kolegové z produkce GroupM doporučují se přesvědčit, jestli vaše zařízení neumožňuje nastavit formát videa, kterým se bude nahrávat. A zároveň radí natáčet video klasicky ve formátu 16:9 s vědomím, že se bude video ořezávat na formáty 1:1, 5:6 a 9:16. Tímto získáte velkou výhodu při zobrazení videa na mobilech.

 Jar - vertikální záběr 9:16

Na závěr bych vás chtěl podpořit v tvorbě videí speciálně pro online a Youtube. Z případových studií vyplývá, že videa dělaná přímo pro online mají v průměru o 15 % větší počet splněných cílů, než videa z TV. 

Nevadí, když nedodržíte všechna doporučení, ale  snažte se je mít v hlavě při tvorbě storyboardů, záběrů a při stříhání. 

Přeji vám s tvorbou videa spoustu zábavy, protože když vás práce baví, jde vše hned více od ruky a lidi to na výsledku poznají.

 

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.