Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Google Analytics mají konečně veřejné API

Google uvolnil k veřejnému použití své Google Analytics API. Jedná se o standardní možnost, jak z různých externích aplikací přistupovat k datům naměřeným v Analytics. Statistiky šlo zpracovávat i dosud, ale poměrně složitě – bylo nutné ve své aplikaci nasimulovat přístup reálného uživatele, stáhnout některý exportní soubor a potřebná data z něj vytahat. Navíc nebylo zaručeno jednotné neměnné rozhraní, Google mohl formát svých exportních souborů kdykoliv změnit a vaše aplikace tak najednou přestala fungovat. API je oficiální přímá cesta k vašim datům. Na základě dobře popsaného a stabilního rozhraní máte přístup ke všem číslům, která vidíte v Google Analytics reportech. ==== Využití v praxi K čemu může být tedy Google Analytics API dobré? Možností je nespočet, namátkou: * hlídací pes rozesílající varovné maily v případě, že se významně propadne nějaká důležitá metrika, * reportovací aplikace, který na základě stažených dat sama pravidelně dopočítává a vytváří vlastní reporty, * snazší vyhodnocování efektivity různých kampaní, * podpůrná aplikace pro práci s klíčovými slovy pro účely SEO nebo PPC, * propojení naměřených dat s různými dalšími čísly v interních systémech, * různé gadgety a dashboardy shrnující nejzajímavější statistiky, * mashup kombinující statistiky z více různých zdrojů, * nadstavbové aplikace pro zobrazení reportů v mobilních telefonech, * další rozšíření stávající funkčnosti Google Analytics od třetích stran. Již dnes existují reálné aplikace, které API využívají, například: * Google Analytics for Android – přístup ke statistikám z mobilních telefonů postavených na Androidu, * Polaris – zobrazení reportů přímo na ploše, * e-mailingový systém Mailchimp umí zahrnout data z Google Analytics do svých vlastních přehledů, * ShufflePoint umí integrovat reporty do Excelu a PowerPointu. ==== Podpora v programovacích jazycích Vývojáře bude určitě zajímat podpora pro práci s API v jejich programovacím jazyce či frameworku. Na nejnižší úrovni je možné do API přistupovat se základní podporou HTTP komunikace. Například v jazyce PHP si tedy vystačíte s knihovnou CURL. Lepší je ale použít existující knihovny, které samy řeší řadu nudných implementačních detailů. Google Analytics API je totiž postaveno nad Google Data API, tedy obecným základem všech rozhraní od Google. A pro něj již existuje podpora u mnoha jazyků a frameworků. Sám Google nabízí k použití své vlastní knihovny pro .NET, Javu, JavaScript, PHP, Python, Objective-C. Pro jazyk PHP je v rámci Zend Frameworku k dispozici třída Zend_Gdata – tu lze použít už dnes, navíc se dá očekávat, že dříve či později na jejím základě vznikne i speciální Zend_Gdata_Analytics.

Autorem článku je Jan Tichý. 

 • Honza
  26. 07. 2011 / 20:08

  Dobrý den,

  nevíte o nějakěm řešení pro Google Analytics, které by umožnilo zobrazit počet návštěv za den/týden a celkově, podobně, jako toplist? Děkuji

 • Jan Tichý
  28. 07. 2011 / 09:20

  [1] Například pro Wordpress existuje https://wordpress.org/…nalyticator/, stejně tak určitě vygooglíte celou řadu dalších podobných widgetů. Osobně jsem ale nikdy nechápal potřebu dávat si na sv;j web jakékoliv počítadlo.

 • Honza
  31. 07. 2011 / 23:13

  [2] Nemyslel jsem, že bych počítadlo vložil na web. To souhlasím, že to postrádá smysl. Ale chtěl jsem si udělat jen takový interní přehled pro osobní potřebu, ale co jsem trošku zapátral v Google Analytics, tak to není potřeba.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.