Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Proč info@vasefirma.cz není dobrá adresa a jak si vytvořit dobrou databázi

Mohlo by se zdát, že je docela jedno, jaká e-mailová adresa se vám dostane do databáze pro rozesílku, popř. jaký e-mail tam ručně zapíše obchodník nebo pracovník call centra. Oproti e-mailovým adresám na konkrétního člověka (např. vladislav@madcow.cz) mají ovšem obecné adresy několik rizik.

Mohou zvyšovat počet stížností na spam

Obecné e-mailové adresy mohou vést k vyššímu počtu nahlášení spamu, protože ji do databáze mohl přihlásit člověk, který v dané firmě již nepracuje nebo si jednoduše nepamatuje, že e-mail do databáze přihlásil. Péče o obecný e-mail totiž může v rámci firmy “putovat”a váš e-mail přijde do schránky člověku, který o e-mail nemá sebemenší zájem.

Prodražují rozesílku a snižují její efektivitu

Obecné adresy vám rovněž mohou prodražovat celou zásilku. Pokud posíláte např. newsletter na konkrétní adresu, máte mnohem větší šanci, že si ho přečte člověk, který o něj skutečně projevil zájem. Vyšší míra obecných adres v databázi totiž může snižovat míru otevření a prokliknutí. Platíte tak zbytečně za e-mailové adresy, u kterých je malá pravděpodobnost interakce.

Netušíte, ke komu mluvíte

Pokročilé funkce některých systémů na rozesílku e-mailingů umožňují připravovat obsah podle nejrůznějších kritérií. Pokud chcete vytvořit e-mailing pouze pro marketéry, s nástroji jako Mailchimp.com nebo Mailkit.cz to nemusí být takový problém. Máte-li ovšem jen obecný firemní e-mail, nebudete vědět, zda ho dostává recepční, asistentka ředitele nebo majitelka firmy.

Jak vytvořit kvalitní databázi kontaktů?

Při přípravě e-mail marketingové strategie si definujte, jaké kontaktní informace o jednotlivých adresátech budete sbírat, a to pak promítněte do registrace. Určete si hned na začátku, zda potřebujete k e-mailu také jméno, příjmení, firmu nebo pozici, protože při jakékoli změně budete muset upravovat původní databázi a chybějící údaje doplňovat. Co se týká samotných e-mailových adres, jejich podobu můžete ovlivnit především u sběru pomocí obchodníků, call centra atd. Jen musíte své lidi informovat, aby při kontaktu se zákazníkem vyžadovali jejich přesné e-mailové adresy. V případě sběru pomocí registračních formulářů můžete zájemce při registraci požádat, aby uváděli svůj osobní e-mail. Vladislav Bureš je naším externím lektorem a vede školení o e-mail marketingu. Přímé komunikaci se věnuje na blogu Jan Vzorek.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.