Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Dělejte si poznámky v Analytics

Pokud již delší dobu používáte Google Analytics, nejspíš vám v nich chybí důležitá funkce: možnost udělat si u konkrétního dne nějakou poznámku. Firefoxové rozšíření GA-Notes umí zápisky vytvářet i zobrazovat pro každý profil přímo v rozhraní Analytics. Údaje jsou navíc uloženy přímo na serverech Google a mohou být sdíleny všemi uživateli, kteří mají k danému profilu přístup. ==== Uchovávejte si důležité události Každou chvíli se děje spousta změn, které významně ovlivní vaše statistiky. Může to být například: * redesign webu či jeho části, * nový způsob měření, * výpadek serveru, * spuštění či ukončení reklamní kampaně, * zaplacení přednostních pozic v některém katalogu, * změna algoritmu řazení v některém fulltextu. Systematická evidence těchto údajů je důležitá pro správné pochopení naměřených čísel, jejich výkyvů a trendů. To doceníte obzvláště s delším časovým odstupem. Za půl roku si totiž už rozhodně nevzpomenete, že ten či onen růst návštěvnosti tehdy nejspíš způsobil třeba nově spuštěný robot Seznamu. Pokud jste si dosud vůbec něco poznamenávali, pravděpodobně jste pro to používali různé textové soubory, excelovské tabulky či googlovské dokumenty. Společnost EpikOne ale před nedávnem na svém blogu představila firefoxové rozšíření GA-Notes, které vše zjednodušuje a zpřehledňuje. ==== Používáme rozšíření GA-Notes Pro instalaci rozšíření stačí ve Firefoxu kliknout na následující odkaz: https://ga-notes.appspot.com/ganotes.xpi Po restartu prohlížeče můžete hned začít vkládat a prohlížet své poznámky, a to přímo uvnitř rozhraní Analytics. Vše se skrývá v záhlaví pod tlačítkem Show Notes. Vzhled i ovládání je opravdu velmi jednoduché: Výhodou je, že se záznamy sdílejí mezi všemi uživateli, kteří mají do profilu přístup. Data jsou totiž v rámci Google App Engine ukládána přímo na serverech Googlu, pro zvýšení bezpečnosti navíc v šifrované podobě. Škoda, že GA-Notes neumí z technických důvodů zapisovat poznámky přímo do generovaných grafů. Musíte si tak vystačit právě jen s tabulkovým výpisem v záhlaví Analytics. Autoři rozšíření do budoucna plánují několik dalších zajímavých funkcí, jako je možnost exportu do Excelu, upozorňování na nově přidané záznamy, příznak pro administrátorské poznámky či právě přehlednější grafický výstup. ==== Podívejte se na video Celou instalaci i následnou práci s rozšířením podrobně ukázuje následující video:  A jak se líbí GA-Notes vám? Začnete je používat?

 • Jan Menšík
  11. 12. 2008 / 17:22

  Doufam ze se poznamky rychle dostanou do samotneho G. Analytics, protoze mit na to plugin do prohlizece je hodne velka zvracenost.

  Ale chapu to, je to neuveritelne sikovna vec, moznost vlastnich poznamek.

 • Outlet
  12. 12. 2008 / 16:21

  Divím se, že to lidi z Google ještě neintegrovali do GA.

 • Petr Kořínek
  13. 12. 2008 / 20:43

  Ještě šikovnější, když jste analytik, pracující pro klienta. Stačí, že on má notes také a můžete mu psát poznámky přímo v rozhraní. (používám již nějakou dobu a stejně jako Honza Menšík se divím, že to není přímo v GA)

 • Dominik
  02. 01. 2009 / 17:59

  Dobrá utilitka!

 • Honza
  20. 01. 2009 / 00:22

  Až díky GA jsem zjistil slabá místa stránek a mohl na nich zapracovat … ale poznámky ..?? na to mám svůj oblíbený systém .. papírové poznámky ..:o))

 • Roman Appeltauer
  20. 01. 2009 / 10:20

  [5] A to by mě, Honzo, zajímalo, jak se vám ty papírové poznámky automaticky přiřazují k jednotlivým reportům.

  Mimochodem Omniture SiteCatalyst kreslí události z kalendáře (i vícedenní) přímo do grafů. Je to opravdu skvělý způsob, jak při vyhodnocování neopomenout důležité milníky a změny na webu, v marketingu, u konkurence…

 • Petr Macek
  13. 08. 2010 / 21:37

  Zajímavý článek, ale dnes již GA možnost vkládat poznámky má integrované, že? Ale jsme 2 roky od vydání článku. Petr

 • Petr z WSI (internetový marketing)
  31. 08. 2010 / 13:01

  Dneska umožnuje GA dělat poznámky, což je fantastické. Poznámky můžeme dělat i v GA alertech, což je taky výborné zlepšení.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.