Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

Jak na účinnější obsahové reklamy v AdWords

Ačkoli byl reklamní systém Google AdWords původně určen jen k distribuci reklamy ve výsledcích vyhledávání, postupně se z něj stává velmi účinný nástroj i pro kontextovou reklamu na obsahových stránkách. Napomáhá tomu i nový Placement Performance Report, který jsem avízoval před dvěma týdny a nyní je už k dispozici i českým inzerentům. Podstata reportu, jehož ukázku vidíte na obrázku, je jednoduchá. Ukáže vám detailní výsledky vašich kontextových kampaní v rozlišení na domény nebo přesná URL stránek, kde se vaše inzeráty zobrazují. Placement Performanace Report Google AdWordsPokud máte v AdWords zapnuté měření konverzí (a to byste mít určitě měli), velmi snadno zjistíte, kde se vám inzerce vyplatí a kde ne. Jiná otázka ovšem je, jak s touto informací naložit. Nyní máte v zásadě dvě jednoduché možnosti:

 1. Zablokovat zobrazování inzerátů na webech, na kterých se inzerce nevyplácí, a tím ušetřit zbytečně vynakládané peníze.
 2. Weby, na kterých inzerce dokonale funguje, zařadit do site-targeted kampaní a tím z nich získat vyšší návštěvnost.

Bohužel, obě metody jsou poněkud extrémní a hodí se jen pro případy mimořádně výborných nebo naopak zcela katastrofálních výsledků. Užitečnější by bylo, kdyby šlo ovlivňovat návratnost jemnějšími zásahy do kampaní, např. změnami maximální ceny za klik na úrovni jednotlivých webů. Naštěstí i na to se už Google chystá. Od února probíhá beta-testování site-targeted kampaní placených za klik, nikoli za zobrazení. Doufejme, že se brzy dostane do ostré verze. Do té doby však můžete pro úspěšnost svých kontextových kampaní udělat ještě něco – důsledně oddělujte kontextovou reklamu v obsahu od reklamy v hledání. AdWords vás svým výchozím nastavením svádí k tom, abyste měli stejné kampaně zacílené jak na vyhledávání, tak na obsah. To ale ve skutečnosti nedává smysl. Hledající uživatel se chová a uvažuje zcela jinak než uživatel, který si čte článek na obsahovém webu. Důsledně proto rozlišujte kampaně cílené na vyhledávání od kampaní cílených na obsah a pro oba typy pište jiné inzeráty a volte jiné vstupní stránky.

 • Honza
  27. 06. 2007 / 08:13

  Zablokovat zobrazování inzerátů na webech, na kterých se inzerce nevyplácí, a tím ušetřit zbytečně vynakládané peníze. – zjistím zda prokliky z daného zdroje delají obchod (na základě statistik)? myslíte to tak? Výše uvedená tabulka mi to totiž neřekne

 • David Špinar
  27. 06. 2007 / 08:59

  Jakto že ne? Co ty poslední tři sloupečky?

 • Jarek Jesenský
  27. 06. 2007 / 18:55

  Vždy jsem si myslel, že CTR pod 0,5% je hodně špatné a zdá se že to běžné?

  Dále když je konverze nula, ukazuje sice tabulka ve sloupečku náklady na konverzi matematicky správně také nula, ale inzerce na tom webu vás přece už teď stála 7,57$, takže náklady na konverzi budou ještě vyšší než 7,57$. Nelze tedy bohužel vyřazovat weby jen podle sloupečku cena konverze, ale musí se brát v potaz i ta nulová konverze.

  Jinak z hlediska provozovatele různých webů na kterých běží inzerce mne mrzí, že i já nevidím míru konverze u zadavatelů reklam, protože pokud naši návštěvníci dělají nízkou míru konverze, časem můžeme přijít o inzerenty a ani nebudeme tušit proč. Je to podle vás správné, že ta čísla provozovatel nezná a nemůže se je například snažit ovlivňovat (bude-li tedy vědět a mít jak)? Například kdybych věděl, že pro čtenáře vynikající recenze výrobku = vysoká míra konverze a nezajímavá tisková zpráva = minimální míra konverze, to by bylo! Nebo to má všechno běžet jen přirozenou cestou? Vyšší konverze by byla ku prospěchu zadavatele inzerce i média a zákazníkovi to neuškodí, tak proč takto nespolupracovat?

  Přemýšlím totiž, že nehodlám-li obsah tvořit jen pro zábavu, ale kvůli obživě, tak má-li potom smysl provozovat obsahově bohatý a nákladově drahý web s nízkou konverzí (tedy nezajímavý pro zadavatele reklamy), nebo zda je nějaká naděje ta čísla časem zlepšovat a jak?

  Pro CTR totiž jednoznačně (tedy za půl roku mého testování) platí, že čím hloupější web bez obsahu, tím vyšší (běžně dvacetinásobně) míra CTR. Pak by mne ovšem zajímalo, zda např. z extrémního (MFA) webu s vysokým CTR bude dobrá (tedy alepoň průměrná) míra konverze, nebo zda tímto nástrojem zadavatelé právě MFA weby konečně odhalí, protože mají nízkou míru konverze a nechají svou reklamu raději na obsahově bohatých webech s nízkou mírou prokliku, ale generujících třeba podstatně lepší konverzi? Aneb pokud i MFA web s vysokým CTR vždy (?) generuje vynikající míru a cenu konverze, měli by provozovatelé malých a středních webů přestat dávat návštěvníkům bohatý obsah zdarma, neb se jim to nikdy nevyplatí (v Česku velké „vyvolené“ weby mají stonásobné příjmy z bannerové reklamy, takže je PPC netrápí).

 • Marek Prokop
  27. 06. 2007 / 20:20

  Jarku, díky za zajímavé otázky. Pokusím se na ně odpovědět.

  • Běžné CTR – půlprocentní míra prokliku by z AdWords v hledání byla opravdu velmi nízká, ale v obsahu je to spíš nadprůměr.
  • Weby bez konverze – ano, u těch samozřejmě nemá smysl koukat na náklady za konverzi. Stačí prostý fakt, že žádného zákazníka nepřivedly (při statisticky významném počtu kliků).
  • Mají vydavatelé vidět konverzní poměr inzerentů? Podle mého názoru ne, protože konverzní poměr si každý střeží jako oko v hlavě a kdyby šel pomocí AdSense zjistit, mnoho inzerentů by to od inzerce odradilo. Momentálně je ale v beta testování platební model pay per action, tedy v podstatě platba za konverzi namísto platby za klik. U něj bude mít vydavatel větší možnosti optimalizovat své inzertní plochy na konverze a odměnou mu snad bude i adekvátně vyšší výdělek.
  • MFA – úpřímně řečeno, určitý typ MFA je pro inzerenta spíše výhodný, protože mu zprostředkovaně přivádí návštěvníky z vyhledavačů, kteří vykazují mnohem vyšší konverzní poměr než návštěvnost z klasického obsahu. Má to ale dva háčky, kvůli kterým nepovažuji MFA za příliš perspektivní byznys:
  1. Týká se to jen těch MFA, které vycházejí velmi dobře v přirozeném vyhledávání. To ale štve jak uživatele, tak Google, který jednak nemá rád naštvané uživatele a jednak by byl asi raději, aby tenhle traffic šel přímo přes AdWords v hledání, kde se nemusí s nikým dělit o cenu za kliky. Proto začal nedávno MFA potírat a i dost velkým vydavatelům s MFA zrušil smlouvy.
  2. Je jen otázka času, kdy si inzerenti řeknou, že je hloupost platit za vyhledavačový traffic Googlu i majitelům MFA webů a pustí se důkladněji do SEO nebo do AdWords. Dost MFA webů pak velmi rychle ztratí své pozice a tím i příjmy. Opravdu kvalitním obsahovým webům tohle riziko asi hrozí mnohem méně.
 • Jarek Jesenský
  27. 06. 2007 / 20:44

  No Marku, se zjišťováním konverzí a s úspěšností MFA jste mne pravda moc nepotěšil, ale samozřejmě díky za odpovědi :-).

  Reklamy s videem mne (při českých rychlostech připojení) moc neberou, ale na platební model PPA se tedy budu těšit a jsem velmi zvědav, jaké se u PPA za pár let budou vymýšlet finty pro dosažení maximálního zisku média ;-).

 • Michael Freyer
  15. 08. 2007 / 16:04

  Zajímavý článek, Marku, dal mi podnět k zamyšlení se, ale už bohužel neodpověděl na otázky, které vyvoval. Jedná se mi konkrétně o to, JAKÉ odlišné inzeráty psát, a proč uživatele přicházejícího z obsahu směřovat na jiné cílové stránky než návštěvníka z vyhledávání. Hodily by se nějaké tipové příklady ;-) Myslím, že pro osobu Vašich zkušeností to nebude problém, pokud to tedy není obchodním tajemstvím :-) Děkuji.

 • Ugg Boots
  25. 09. 2012 / 17:36

  This blog site is great. How did you come up witht he idea?

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.