Přejít k obsahu  Přejít k hlavnímu menu

Firemní weblog poradenské společnosti H1.cz

Zobrazit všechny články
Zpět

5 tipů, jak zlepšit PPC kampaně před Vánoci

Vánoční období je pro velkou část firem klíčové. Je proto přirozené, že se větší část marketingového rozpočtu typicky soustředí právě do posledních měsíců v roce. A stejně jako vy zesilujete svoji marketingovou komunikaci, bude to pravděpodobně dělat i váš konkurent. Na druhé straně, zájem uživatelů o online nákup taktéž roste. V PPC kampaních proto před Vánoci můžete čelit dvěma klíčovým aspektům: rostoucí konkurenci a větší poptávce.

Jak si nenechat zvýšený zájem o váš segment či brand proklouznout mezi prsty, se dozvíte v následujících PPC tipech.

1. Vylepšete kvalitu kampaní pomocí seznamu vylučujících slov

Práce s vyhledávacími dotazy neboli s tím, co lidé ve skutečnosti ve vyhledávačích hledají, je denní chléb PPC specialisty. Správná struktura kampaní je pak základním stavebním pilířem kvalitních PPC kampaní. A kvalita kampaní je nedílnou součástí efektivní placené inzerce. Tzv. seznamy vylučujících slov mohou v tomto ohledu velmi pomoci.

V AdWords je pod tajemnou položkou „Hromadné operace“ skryto hned několik pokladů. Jedním z nich jsou právě i seznamy vylučujících slov. V principu je to velmi jednoduchá věc. Místo, abyste nerelevantní nebo jinak nevhodná slova vylučovali přímo u každé sestavy, si můžete vytvořit několik základních seznamů, které pak máte možnost velmi snadno přiřadit k jednotlivým kampaním. Seznamy vám při správném použití zamezí zobrazování vyhledávacích dotazů tam, kam nepatří, což má ve výsledku vliv jednak na další zkvalitnění kampaní, jednak na jednodušší práci s účtem.

Hromadné úpravy v AdWords

Existuje spousta způsobů, jak seznamy využít. Pro začátek si můžete zkusit vytvořit seznam s brandovými výrazy a ten pak přidat do všech nebrandových kampaní ve vyhledávání. Získáte tak lepší vládu nad brandovými slovy, které se budou zobrazovat jen v příslušné kampani. Spolu s dostatečným rozpočtem a dobrými inzeráty tak dokážete vytěžit z brandového vyhledávání maximum

2. Pracujte s nabídkami dle času

Víte, v kterou denní hodinu vaši zákazníci nejčastěji nakupují? A víte, kdy nejčastěji nakupují zákazníci z AdWords? Možností, jak to zjistit, je více. Jednou z nich je samotné rozhraní AdWords – na záložce „Dimenze“ si zobrazte „Čas“a poté„Hodina dne“. Vyberte vypovídající období a zjistěte, zda se vám náhodou kampaně kvůli nízkému rozpočtu nepřestávají zobrazovat již v odpoledních hodinách. Přijít o relevantní návštěvnost by byla škoda. 

Nabídky čas v AdWords

Podobný přehled najdete i v samotném nastavení kampaní, kde si následně můžete zvýšit či snížit cenové nabídky dle toho, ve kterém období má pro vás proklik vyšší či nižší hodnotu. Pokud máte z analytických nástrojů dostupná data i o časovém výkonu Sklik inzerce, můžete podobně pracovat s časovými nabídkami i v Skliku.

3. Zatočte s duplicitami

Duplicitou se rozumí jev, kdy máte v kampaních stejné slovo ve stejné shodě vícekrát. Je to věc, která se může stát i sebelepšímu specialistovi, neboť duplicity velmi snadno vznikají používáním volných shod a následným přidáváním relevantních vyhledávacích dotazů mezi klíčová slova. Co by se však stávat nemělo, je situace, kdy se v kampaních nachází větší množství duplicit, kterých si správce kampaní delší dobu nevšímá. Proč jsou duplicity nevhodné, je nasnadě – do aukce může vstoupit vždy jen jeden inzerát a je zbytečné si uměle zhoršovat aukční podmínky.

Duplicity nejsou pro zkušené specialisty žádnou novinkou. Je však dobré si je čas od času připomenout. Udělejte proto vánoční úklid a zrušte všechny duplicity, na které přijdete. Velmi rychle to uděláte pomocí nástroje v AdWords Editoru (Nástroje – Vyhledat duplicitní klíčová slova).

4. Myslete i na ostatní sítě a zařízení

Většina inzerentů spoléhá na výkon z vyhledávání z Googlu a Seznamu na počítačích a noteboocích. Co když vám ale fungují partnerské sítě Google mnohem lépe? Nebo co když jsou vaše Sklik kampaně nejúčinnější, když jsou zacílené na tablety?

Jak v AdWords, tak v Skliku můžete analyzovat výkon na základě sítí i zařízení. V Skliku to lze pomocí reportu ze Statistik“, v AdWords po kliknutí na „Segment – Síť, resp. Segment – Zařízení“. 

Výběr zacílení na zařízení v AdWords

Analýza relevantních dat je základem pro správné rozhodnutí. Pokud vám cílení na tablety v Skliku funguje výrazně lépe než na stolní počítače, proč nevytvořit speciální kampaň cílenou na tablety? Můžete tak lépe vytěžit pro vás zajímavou návštěvnost.

 5. Omezte frekvenci zobrazování

Bannery a textové inzeráty v reklamních sítích nebo videa na YouTube jsou sice výborným sluhou, ale zlým pánem. Nastavíte kampaň, zvýšíte rozpočty a necháte videa či jiné kreativy běžet – den, týden, měsíc. Čísla naskakují, objednávky chodí, a tak si říkáte, že je vše v pořádku. Jenže někde na druhé straně je váš potenciální zákazník, který každý den vidí vaše video, neustále na něj vyskakuje váš banner, a když si u odpolední kávy chce přečíst svoje oblíbené online zprávy, všude vidí jen vaše textové inzeráty. Pán, říkejme mu třeba Karel, sice bude váš brand dokonale znát, ale také bude vědět, že to je „ta firma, co na něj pořád někde vyskakuje“. A může se stát, že raději nakoupí jinde.

Říká se „špatná reklama, taky reklama“. Ale buďme chytří a dělejme raději reklamu dobrou. Omezit frekvenci zobrazování zvládnete na pár kliků.

TIP navíc: U YouTube videí nastavte remarketingový list na uživatele, kteří video již viděli. Ten pak použijte jako vylučující remarketingový seznam pro další zobrazování videí. Docílíte tím vysokého zásahu a nižší frekvence zhlédnutí. 

A co dál?

Kvalitní správa PPC kampaní je kontinuální činnost, která nikdy nekončí. PPC systémy neustále přicházejí s novými typy inzerce a PPC specialistům se každým měsícem otevírají nové a nové možnosti, jak kampaně rozšířit, vylepšit či inovovat. Předvánoční období je pro velkou část online světa časem, kdy není radno zaspat. Nikdy však nezapomínejme, že na druhé straně je třeba onen pan Karel…

S námi vánoční období nezaspíte! Zavolejte nám na: 724 114 309 nebo napište na: info@h1.cz.

 

Autorkou článku je Petra Plimlová.

RSS feed komentářů k tomuto článku
RSS feed komentářů ke všem článkům(nebude zveřejněn)Položky označené * jsou povinné
Vaše osobní údaje jsou u nás jako v bavlnce, nikomu je nedáme. Informujte se zde.